Komu patří tohle souostroví? Jak probíhala a jak dopadla válka o Falklandy

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V roce 1982 vypukl válečný konflikt mezi Argentinou a Velkou Británií. Předmětem konfliktu byla pře o souostroví Falklandy-Malvíny, Jižní Georgii a Jižní Sandwichovy ostrovy. O nadvládu nad těmito územími se soupeřilo již dlouhá staletí před tím, proč to tentokrát došlo až tak daleko?

Je to naše!

Oficiálně nebyla válka ani jednou ze stran nikdy vyhlášena. Spor vyústil ve válečný konflikt poté, co se na britském ostrově Jižní Georgia vylodilo na padesát příslušníků argentinského námořnictva. Ti zde rovnou vztyčili i vlajku Argentiny, což Velká Británie považovala za narušení nezávislosti svého území. Argentinci ale měli za to, že jen znovuobsadili své území. A konflikt byl na světě.

Komu vlastně patří

O území Falklandských ostrovů se spory vedly již velmi dlouho. Zatímco je Velká Británie měla pod svou kontrolou, Argentina je považovala za součást svého území a tohoto nároku se nechtěla vzdát. Od 17. století o Falklandy bojovali Španělé, Britové, Francouzi a samozřejmě také Argentinci. Jenže od roku 1833 je měli pod svou kontrolou výhradně Britové.

Argentina Velké Británii dokonce nabízela, aby od nich území odkoupila, což bylo pro Brity naprosto nemyslitelné. Šlo přece o území, které měli plně pod svou kontrolou. Ale ani později se Argentina stále nechtěla vzdát svých nároků na toto souostroví.

Britové se nedali

Argentinskou invazi na Falklandy odsoudili všichni, včetně Rady bezpečnosti OSN. Ta požádala Argentinu, aby svá vojska stáhla. Britové se snažili jít na to diplomaticky, ovšem i přesto sestavili námořní jednotku, která měla za úkol dobýt Falklandy zase zpět.

Argentinci obsadili Falklandy 1. dubna a již 14. června konflikt skončil, argentinskou kapitulací. Britové tak obhájili svůj nárok na zdejší souostroví. Porážka Argentiny vedla k pádu vojenské diktatury v zemi. Bojový konflikt si vyžádal 655 mrtvých vojáků na straně Argentinců a 255 obětí na straně Britů. Během konfliktu zemřeli i tři civilisté.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu