Kolika jazyky mluvíš, tolikrát jsi člověkem? Jaké jsou nejrozšířenější jazyky?

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolika jazyky se vlastně ve světě můžete domluvit? Oficiálních i neoficiálních jazyků je spousta. Jsou dokonce i jazyky, o kterých třeba ani nevíme, které jsou užívány v různých domorodých kmenech ve staré Africe. Historie jazyků je rozvinutá a velice dlouhá.


Jaké jsou nejrozšířenější jazyky?

Čínština

  • Počet mluvčích: 1 212 560 000
  • Kde se užívá – Čína, Filipíny, Malajsie, Indonésie, Mongolsko, Singapur, Vietnam

Čína je nejlidnatější země světa, ve které žijí desítky různých národností, nicméně, číňané stále tvoří největší část populace. I z tohoto důvodu je čínština nejrozšířenějším jazykem.

Stavba jazyka je naprosto odlišná od jazyků evropských. Velkou důležitost hraje dokonce i tón, jakým slovo či slabiku vyslovujeme. Udává totiž význam daného slova. Písmo je tvořeno znaky a každý z nich symbolizuje určitou slabiku.

Angličtina

  • Počet mluvčích: 514 000 000
  • Kde se užívá: Británie, USA, Kanada, Austrálie, JAR, Nový Zéland, Indie, Irsko, Japonsko, Mexiko, Karibik a další.

Angličtina sice není nejrozšířenější na světě, každopádně je to jazyk číslo jedna. Je to nejčastěji vyučovaný jazyk ve školách všude ve světě. Jedná se o základní řeč, kterou se domluvíte prakticky po celém světě.

Často ale dochází k regionálním mutací angličtiny, jelikož se jí mluví opravdu skoro všude a každý národ si ji přizpůsobuje k obrazu svému. Můžeme rozdělovat například americkou, australskou či britskou angličtinu.

Arabština

  • Počet mluvčích: 422 040 000
  • Kde se užívá: Severní Afrika, Arabský poloostrov, Blízký východ, Francie, USA a další.

Je všeobecně předpokládáno, že tento jazyk se bude postupem času rozšiřovat, protože se arabská kultura stává čím dál tím více progresivní. Arabština byla zaznamenána již v koránu. Jazyk má spoustu dialektů. Spisovnou arabštinou mluví jen ti největší vzdělanci.

Každopádně, celý svět používá tzv. arabské číslice, které představili světu arabští astronomové. Zajímavostí, je že v arabském světě se používají pro číslice jiné znaky.

Tohle jsou jen tři nejrozšířenější řeči, ale je také spousta řečí, kterým hrozí, že se brzy stanou mrtvými jazyky – tudíž, že hrozí jejich vymření, jak se již v minulosti stalo s latinou.

Autor: Martin L.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí
ZdraveRady.cz - aktuálně čte 17 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí
StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 17 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 6 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 6 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 6 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 17 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 38 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 6 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 38 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 30 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 38 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 38 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 47 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 26 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 17 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 17 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 6 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 38 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 41 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.