Když musely děti bojovat proti nacistům. Podívejte se na příběh jedné obyčejné a mimořádně odvážné dívenky.

Holanďanka Freddie Oversteegen měla pouhých čtrnáct let, když se ve druhé světové válce přidala k nizozemskému hnutí odporu. Jí a její sestře jednoho dne na dveře zaklepal muž, který už pro odboj pracoval a nabídl dívkám, aby se přidaly. Mladá děvčata by totiž jen málokdo podezíral.


Život, který si jen těžko dokážeme představit

Mladá Freddie dospívala v té nejtěžší možné době – za války. Druhá světová válka byla krutá a nelítostná a tak děti tehdy musely dospívat mnohem dříve. Freddie bydlela spolu se svou starší sestrou Truus a s maminkou. Žily v chudobě a nuzném domě, když se jim život obrátil naruby, stál za dveřmi muž, který dívky požádal o pomoc. Neodmítly. Obě byly pro hnutí odporu velmi cenou podporou. Dokázaly svést nacisty a vytáhnout z nich důležité informace. Jen málokdo by je totiž podezříval.

Nutný byl i výcvik

Než vůbec mladá děvčata mohla jít do akce, musela projít také výcvikem. Ten zahrnoval mimo jiné i střílení. V té době byla ještě jedinými děvčaty ve skupině. Později se k nim ale přidala i například komunistická odbojářka Hannie Schaft. Na práci měly skrývání lidí, předávání vzkazů podzemní armádě, převoz zbraní nebo transporty dětí židovského původu na bezpečná místa. Starší ze sester Truus měla za úkol svádění mužů – nacistů. Úkol to nebyl lehký, ovšem jinak se k nim zkrátka nedalo tak blízko dostat. A v sázce bylo hodně.

Životy po válce

Obě sestry se konce války dožily, jejich kolegyně z odboje Hannie Schaftale ale to štěstí neměla, byla těsně před jejím koncem popravena. Starší ze sester Truus se po válce angažovala jako řečnice při památečních akcích a s prožitými událostmi jí pomáhala se vyrovnat i její umělecká činnost. Freddie se provdala, a celý život vedla poklidný rodinný život. Své rodině zasvětila všechno. Obě sestry na válku vzpomínaly neustále a neměly problém o ní mluvit. Osudu sester si pak všiml nizozemský filmař Thijs Zeeman a natočil o příběhu těchto dvou mladých statečných sestrám televizní dokument.

V dnešní době se zdá už skoro nemožné co vše se za války dělo a co lidé museli udělat a obětovat proto, aby přežili.

Jak se vám jejich příběh líbí?

Autor: Vlastimil V.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 23 lidí
GirlWorld.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 23 lidí
SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 23 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 23 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 48 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 48 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 20 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 20 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 48 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 20 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 24 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 24 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 24 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 24 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 48 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 20 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 48 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 20 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 24 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 23 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 24 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 48 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 31 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 24 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 11 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.