Kde se vzal čárový kód? Je všude kolem nás!

Přidat na Seznam.cz

Dříve jsme možná čárové kódy neregistrovali, nyní je však registrujeme, a to hlavně proto, že se v supermarketech rozjel hit jménem samoobslužné pokladny. Díky čárovému kódu tak rychle naskenujeme zboží, aniž bychom museli zdlouhavě popisovat, o jaké zboží se jedná. Navíc zboží bude ihned evidováno. Je to zkrátka jeden velký propracoaný systém, nad kterým se však řada lidí nepozastaví. Čárové kódy se totiž staly běžnou součástí našich životů a člověk si jen málokdo pomyslí, jak asi vznikly či jaká byla jejich cesta.

Málokterý člověk ví, že stejně jako slaví narozeniny každý člověk, slaví narozeniny také čárový kód. Ten se zkrátka taky jednoho dne zrodil na svět a od té doby na světě je, funguje a žije. Stejně tak málokdo ví, že původně nebyl čárový kód v podobě černých linek na bílém plátně. Původní návrh počítal s opakem, tedy původně se jednalo o bílé linky na černém podkladě. Pojďme si však o čárovém kódu prozradit ještě něco víc.


Historie kódu se začala psát už v roce 1949

Dnes se samozřejmě ví, kdy se začala psát historie čárového kódu, s nímž přijdeme do kontaktu dnes a denně. Historie se začala psát konkrétně roku 1949, a to v Miami. Nápad na čárový kód se zrodil ve chvíli, kdy se přišlo na stížnot obchodníka, kterému přišlo markování zboží u pokladen malé. Už tehdy inženýrovi Woodlandovi bylo jasné, že ideálním řešením je vymyslet kód, který bude jedinečný pro každý druh zboží. Prvotně se odrážel od Morseovy abecedy, která byla podkladem dnes dobže známého čárového kódu. Poté se měly objevit bílé čáry na tmavém podkladě, nyní je to přesně obráceně.

Balíček žvýkaček jako první zboží s čárovým kódem

„Do provozu“ se dostal čárový kód až roku 1974. Toho roku v obyčejném supermarketu bylo namarkováno první zboží díky čárovému kódu. Tím zbožím byly obyčejné levné žvýkačky. I když to byly jen žvýkačky, jednalo se o nákup, který se vepsal do historie a dějin současného nakupování.

Autor: Lenka S.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.