Jurský park nejen na plátně, ale i ve skutečnosti? Dokážete si to představit? Možná se brzy neskutečné stane skutečným.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Americký vědec David Stern tvrdí, že je možné, že se druhohorní vládci planety za několik desítek let vrátí opět na Zemi. Univerzitní biologové a genoví inženýři chtějí využít DNA ze zachovalých kosterních pozůstatků již dávno vyhynulých dinosaurů a obnovit tak jejich genofond. Ano, scénář ze slavného filmu se tak možná stane skutečností.

Lidská touha a zvědavost nezná mezí

Člověk by vedle nich vypadal jako úplný trpaslík. Prehistorická monstra byla obrovská a silná – a také hladová. Na planetě žila již před stovkou miliónů let a při pohledu na obří kostry v životních velikostech v muzeích nebo dokumentech jsme velmi rádi, že jsou už jen vyhynulými exempláři. Podobu pravěkých veleještěrů si můžeme velmi dobře představit právě díky nalezeným kostrám a také zásluhou moderních počítačových animací.

Ty pomohly také tvůrcům Jurského parku, aby si člověk dokázal představit o jak zajímavá, ale hlavně obrovská a nebezpečná zvířata šlo. Jenže zapáleným vědcům to nestačí. Lidé vždy chtěli více než mají a touha i zvědavost občas neznají mezí. I když by šlo o nesmírně velký pokrok, můžeme se jen modlit, že pokud se to podaří, nedopadneme stejně jako skupinka dobrodruhů ve filmu.

Vědci už pracují na velkolepém projektu

Americký biolog z Princetonské university David Stern nedávno prohlásil, že za několik desetiletí by se tato prehistorická zvířata mohla opět na naší planetě objevit. A už má za sebou i první velký úspěch. Podrobným zkoumáním pivních kvasinek genoví inženýři objevili společného předka těchto mikroorganismů. Byla to kvasinka Cretaceous, která žila před 70 milióny let současně se známým dinosaurem Tyrannosaurem.

Biologové také vycházejí z toho, že z tehdejších obrů – dinosaurů se vyvinuli dnešní ptáci. Podle Davida Sterna by tedy bylo možné porovnáním genů našich ptáků najít základní jednotku dědičnosti dinosaurů. Tento gen by pak vědci zavedli do ptačího vejce, ze kterého by se pak vylíhl malý dinosaurus.

Vše je ještě na začátku a všichni nejsou zdaleka takoví optimisté

I když někteří biologové věří, že za jistých okolností by mohlo stačit i obyčejné slepičí vejce, jiní odborníci jsou mnohem opatrnější. John Gatesy z Kalifornské university dodal, že přesný postup umělého stvoření vyhynulého organismu zatím nikdo nezná. Zato jeho kolega David Stern je velkým optimistou a doufá, že za několik desítek let budou genoví inženýři úspěšní. Jestli věda pomůže oživit tyhle pravěké obry se tedy ještě úplně neví, ale je to dost možné. Doba jde neustále dopředu, stále mají, ale vědci co dělat.

Dokážete si představit, že na naší zemi se objeví skuteční dinosauři? Taková dinosauří safari, to by bylo něco.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu