Komunistický převrat v Československu, který proběhl 25. února 1948, uzavřel stát před kapitalistickým západem. Kdo chtěl zemi nelegálně opustit, musel často využívat služeb převaděčů, jenž operovali v pohraničí. Jedním z nich byl i Josef Hasil, který si vysloužil titul Král Šumavy. Proč byl tak dlouho nepolapitelný?
Nucené nasazení a útěk
Josef Hasil se proslavil jako československý převaděč a později agent americké zpravodajské služby CIC, která byla založená v průběhu druhé světové války. Narodil se do chudých poměrů, měl ještě tři bratry a čtyři sestry, o něž pečovala jen matka. Otec od rodiny odešel, když bylo Josefovi pět let. I když měl tvrdou výchovu, na dětství rád vzpomínal, protože bylo šťastné a plné mateřské i sourozenecké lásky.
Za války musel do nuceného nasazení, ale podařilo se mu z něho uprchnout, a to v březnu 1945. Až do konce války se pak schovával v jeskyni a partyzánům dělal spojku.
Hasilovy osudy po válce
Zajímavé je, že po válce nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti. To ovšem netušil, jakým směrem se ubere poválečný vývoj v Československu. Začátkem roku 1948 sloužil na hranicích v oblasti česko-německo-rakouského trojmezí. Když došlo ke komunistickému puči v únoru 1948, rozhodl se pomáhat uprchlíkům, kteří nesouhlasili s novým režimem, a převáděl je z Československa do západní Evropy. Celkem se mu dařilo až do října 1948, kdy ho po jednom neúspěšném přechodu udal člověk, u kterého vysílený požádal o vodu. Josef Hasil byl zatčen a odsouzen na devět let vězení.
Útěk z vězení
Nejprve putoval do plzeňské věznice na Borech, pak ho převezli do Českého Jiřetína. Jako vězeň musel pracovat v uhelných dolech u Mostu. Po celou dobu věznění však myslel na svůj útěk, který se mu podařil 9. května 1949. Za dramatických okolností se dostal do Západního Německa.
Ačkoliv měl toho za sebou poměrně hodně, Josef Hasil v převaděčské činnosti nepřestal. V Bavorsku navázal kontakt s americkou zpravodajskou službou CIC a pracoval pro ni jako agent chodec. Převáděl přes hranice každého, komu bylo v komunistickém režimu tehdejšího Československa těžko – politické vězně, kněze, poslance, a dokonce i matky s dětmi. V období 1949 až 1952 vybudoval hustou síť spolupracovníků, co operovali zejména v oblasti jižních Čech. Když byla hranice obehnána ostnatým drátem a vybudována železná opona, působil už jen v rozvědce v Bavorsku a přes hranice lidi nepřeváděl.
Hanácký obr Josef Drásal: Nejvyšší Čech měřil 241 cm a vystupoval i před francouzským císařem.
Odchod do USA
V roce 1954 se Josef Hasil odstěhoval do USA, kde musel začít od nuly. CIC už o jeho služby nestála. Myl nádobí, chytal ryby, byl tesařem, až nakonec skončil jako kreslič pro automobilový závod General Motors, kde pracoval 30 let až do odchodu do důchodu.
Na svou rodnou zemi, a hlavně Šumavu, nikdy nezapomněl. Po Sametové revoluci se do vlasti přijel podívat. Zemřel ve svých 95 letech ve městě Chicago v USA. Na motiv Hasilových osudů byl natočený československý film Král Šumavy z roku 1959.
Zdroj: Česká televize | Foto: Wikimedia, CC