Podvody jsou staré jako lidstvo samo. Vždycky se našli lidé, jejichž odpor k poctivé práci byl natolik velký, že se neváhali uchýlit k podvodům nebo krádežím. Objektem jednoho takového podvodu se stala i národní kulturní památka – hrad Karlštejn, který je veřejnosti přístupný už od roku 1905.
Kdo byl Harry Jelínek, který se tohoto podvodu dopustil? A proč kolaboroval s Němci?
Synek z bohaté rodiny
Karlštejn patří k nejdéle veřejně přístupným pamětihodnostem na území naší republiky. Jeho skutečná hodnota je nevyčíslitelná. Není proto divu, že mít ho ve svém vlastnictví bylo a je snem mnoha lidí. Této touhy využil ve třicátých letech minulého století Josef Harry Jelínek.
Pocházel z rodiny lékaře, v níž si zvykl na vysoký životní standard. Jeho otec byl zároveň rodinným lékařem Auerspergů, kteří do roku 1945 vlastnili zámek Vlašim. Josef Jelínek, který si říkal Harry, začal studovat gymnázium, ale valných úspěchů nedosahoval. Přesto bylo otcovým přáním, aby se synek stal lékařem. A tak se Harry pustil do studia medicíny.
Vydělával si také jako gigolo
Zároveň ale propadl kouzlu nákladného života bez práce, k němuž je zapotřebí mít dostatek peněz. Rodiče mu sice peníze posílali, ale ty byly určené na studium. Toho však Harry zanechal a raději se začal živit jako gigolo. Když mu otec přestal posílat peníze, pustil se do obchodu se starožitnostmi a s obrazy. Co na tom, že to nebyl pravý Cranach, Cézanne nebo Mattisse. Laikové falzifikáty nepoznali – a o to Harry šlo především.
Tajným agentem
Žaloby na Harryho nedaly dlouho na sebe čekat. Do roku 1937, kdy jeho obchod s obrazy fungoval, na něj bylo podáno na pět set žalob pro podvody. Nějakým zázrakem se ale Harry soudnímu stíhání vyhýbal. Do jeho života vstoupily i motocykly a závody na nich. Stal se také členem zednářské lóže, a dokonce začal jako agent pracovat pro tajnou službu SD, což byla zpravodajská služba NSDAP a SS.
Prodej Karlštejna
Během své záliby v motocyklových závodech se Harry Jelínek seznámil s příslušníkem mělnické větve Lobkowiczů – s Jiřím Kristianem, který také závodil. Prodat Karlštejn napadlo Harryho Jelínka během jednoho setkání s Lobkowiczem. Narazil totiž na Američany chtivé nějaké staré historické pamětihodnosti, za kterou byli ochotni utratit jmění.
Hanácký obr Josef Drásal: Nejvyšší Čech měřil 241 cm a vystupoval i před francouzským císařem.
Toho se chytl Jelínek. Podařilo se mu podplatit karlštejnského kastelána, aby mu hrad na pár dní zapůjčil – údajně pro potřeby filmování. Zde však místo natáčení filmu sehrál divadélko pro návštěvu z Ameriky. Choval se jako pravý hradní pán, dokonce si najal profesionální herce, kteří mu dělali služebnictvo. Jelínkovi se podařilo inkasovat 30 tisíc korun jako zálohu na prodej. Ihned poté opustil území Československa a uchýlil se do Splitu.
Podvedení Američané nakonec na podvod přišli, ale aby unikli ostudě, tak raději na Jelínka ani nepodali trestní oznámení. Inu, měl ten chlapík z pekla štěstí.
Zdroj: Wikipedia, Česká Televize (Svět, kde se nežebrá aneb Galerie podvodníků v Čechách), zdroj foto: Wikipedia