Co je vlastně americké jídlo? Kdybychom se chtěli zabývat „technickými otázkami“, mohli bychom tvrdit, že se skládá z bizona, lososa, fazolí, kukuřice, dýně a dalších původních živočichů a rostlin. Kdybychom o něm chtěli mluvit sentimentálně, mohli bychom poukázat na všechny symboly americké kultury, které na nás útočí z reklam a filmů. Americké jídlo je specifické především díky prolínání rozmanitých přistěhovaleckých tradic.
Hamburgery
Amerika nevynalezla „placičky z mletého hovězího masa“, na tom má zásluhu německé město Hamburk. Bylo to ale v Americe, kde je na přelomu 19. a 20. století napadlo vložit tuto placičku mezi rozkrojenou housku a vytvořit tímto způsobem skromný sendvič, který se brzy stal nejen milovanou ikonou americké vynalézavosti, ale i nenáviděným symbolem amerického imperialismu.
Bramborové lupínky
Od Super Bowlu až po piknik – pořádání večírku v Americe vždycky znamená, že na něm budou chipsy neboli bramborové lupínky. Mnoho Američanů si brambůrkami zpříjemňuje i náročný všední den u počítače nebo poklidný večer před televizí, děti je často nosí do školy jako svačinu.
Chop suey
O přesném původu této čínsko-americké pochoutky se vedou spory. Možná byla „vynalezena“ v San Franciscu v době zlaté horečky, možná v New Yorku na přelomu 19. a 20. století, možná volně vychází z kantonského receptu zvaného shap sui neboli „zbytky“, který používá různé suroviny, které doma zbyly.
Jisté však je, že se zeleninový pokrm s bambusovými výhonky, masem, vejci a nudlemi stal synonymem čínského jídla pro celé generace Američanů.
Všichni navštěvovali „chop suey houses“, které v průběhu desetiletí zaplavily celou zemi. Kromě toho tyto čínské restaurace značně předběhly trend rozvozu jídel ve Spojených státech amerických, nejstarší známý příklad inzeroval své služby v Los Angeles již v roce 1922.
Jednoduše řečeno, pokrm chop suey byl hnací silou, která přinesla čínskou kuchyni do životů běžných Američanů a otevřela dveře dalším čínským pochoutkám.
Pizza
Italská kuchyně patří k nejvyhlášenějším na světě. Není se proto čemu divit, že to byli právě italští přistěhovalci, kteří dokázali, že cesta k srdci Ameriky vede přes žaludek. A není samozřejmě lepšího příkladu než pizza, kterou podle statistik každý osmý Američan konzumuje denně.
Jistě Američané si pizzu přizpůsobili a používají ingredience, které by v Itálii nikdy nepoužili, jako je například havajská pizza s ananasem, nebo dokonce pizza s těstovinami.
Vejce Benedikt
Vynález tohoto pokrmu se údajně shoduje se vznikem brunche jako americké zábavy v New Yorku zlatého věku, kdy se do měst stěhovali bohatí lidé a objevili kouzlo víkendů a volného času.
Existuje hned několik verzí, jak tento pokrm, který se skládá z opečeného pečiva, plátku šunky, ztraceného vejce a teplé holandské omáčky, vznikl.
Podle jedné teorie ho vynalezl roku 1894 burzovní makléř Lemuel Benedict, který se s jeho pomocí chtěl zbavit ranní kocoviny, podle jiné verze vejce Benedikt spatřilo světlo světa již roku 1860.
Zdroj: whatscookingamerica.net, ars.usda.gov, time.com, magnificofood.com