Jedete ještě do Chorvatska? Pozor na ohnivého červa… I když tak horké to ani nebude.

Přidat na Seznam.cz

V posledních dnech se ze všech stran objevují varování a informace o tom, že na pobřežích Chorvatska řádí jakýsi malý a zákeřný ohnivý červ. Setkání s touto potvůrkou jistě příjemné není, ale to neznamená, že byste se neměli vydat do moře vůbec.


O koho jde?

Ohnivý červ, jak se mu s oblibou říká je vlastně Nereidka. Svým pestrým zbarvením na první pohled už varuje okolí že je jedovatá a že se jed nebojí použít. Na svých bocích má svazečky křehkých bílých štětinek, které jsou opatřeny jedem. A proto se jí říká ohnivý červ. Tento červ je sice dravý, ale to neznamená, že jakmile vás v moři uvidí, hned zaútočí. Pokud ji nijak neohrozíte, nezaútočí. Jenže v moři ji lidé často přehlédnou a nechtěně na ni stoupnou. Pak se brání a kousne.

Anketa: Kam nejraději jezdíte na dovolenou?
Celkem hlasů: 224

Určitě si ho nespletete

Nereidka dorůstá až ke třiceti centimetrům a živí se drobnými živočichy, mezi její oblíbenou potravu ale patří i sasanky a mořské hvězdice. Ohnivý červ je dravý noční mnohoštětinavý červ, který je opatřen kusadly. Ostny na hřbetě tohoto tvora jsou křehké, přitom velmi snadno proniknou do lidské kůže. Zůstávají pak v ráně, bílé duté ostny později způsobují nepříjemnou a pálivou bolest, následně rána zarudne a výrazně oteče. Štětiny pak musejí z rány co nejrychleji pryč. Pokud se v moři s tímto červem setkáte, vůbec se ho nedotýkejte, nezkoumejte ho a co nejrychleji plavte pryč od něj. Jeho jed je silný a dokáže pěkně otrávit celou dovolenou.

Má rád teplo

Tento červík má moc rád teplo, takže kvůli globálnímu oteplování se tento živočich hodně rozmohl právě v přímožských oblastech. Jeho největší výskyt zaznamenali biologové právě na Jadranu a ve Středomoří. Dříve se vyskytoval samozřejmě také, jenže jen v širém moři. Nyní se objevuje u pobřeží, což není běžné. Podle někoho za to může právě globální oteplování, místní si myslí, že je to i tím, že rybáři nechávají své sítě moc dlouho v moři a červi se na ně přichytí. Tím se dostanou do přístavu a k plážím.

Pořád lepší červ než žralok, co myslíte?

Autor: Martin L.
Přidat na Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.