Jedete ještě do Chorvatska? Pozor na ohnivého červa… I když tak horké to ani nebude.

V posledních dnech se ze všech stran objevují varování a informace o tom, že na pobřežích Chorvatska řádí jakýsi malý a zákeřný ohnivý červ. Setkání s touto potvůrkou jistě příjemné není, ale to neznamená, že byste se neměli vydat do moře vůbec.


O koho jde?

Ohnivý červ, jak se mu s oblibou říká je vlastně Nereidka. Svým pestrým zbarvením na první pohled už varuje okolí že je jedovatá a že se jed nebojí použít. Na svých bocích má svazečky křehkých bílých štětinek, které jsou opatřeny jedem. A proto se jí říká ohnivý červ. Tento červ je sice dravý, ale to neznamená, že jakmile vás v moři uvidí, hned zaútočí. Pokud ji nijak neohrozíte, nezaútočí. Jenže v moři ji lidé často přehlédnou a nechtěně na ni stoupnou. Pak se brání a kousne.

Anketa: Kam nejraději jezdíte na dovolenou?
Celkem hlasů: 154

Určitě si ho nespletete

Nereidka dorůstá až ke třiceti centimetrům a živí se drobnými živočichy, mezi její oblíbenou potravu ale patří i sasanky a mořské hvězdice. Ohnivý červ je dravý noční mnohoštětinavý červ, který je opatřen kusadly. Ostny na hřbetě tohoto tvora jsou křehké, přitom velmi snadno proniknou do lidské kůže. Zůstávají pak v ráně, bílé duté ostny později způsobují nepříjemnou a pálivou bolest, následně rána zarudne a výrazně oteče. Štětiny pak musejí z rány co nejrychleji pryč. Pokud se v moři s tímto červem setkáte, vůbec se ho nedotýkejte, nezkoumejte ho a co nejrychleji plavte pryč od něj. Jeho jed je silný a dokáže pěkně otrávit celou dovolenou.

Má rád teplo

Tento červík má moc rád teplo, takže kvůli globálnímu oteplování se tento živočich hodně rozmohl právě v přímožských oblastech. Jeho největší výskyt zaznamenali biologové právě na Jadranu a ve Středomoří. Dříve se vyskytoval samozřejmě také, jenže jen v širém moři. Nyní se objevuje u pobřeží, což není běžné. Podle někoho za to může právě globální oteplování, místní si myslí, že je to i tím, že rybáři nechávají své sítě moc dlouho v moři a červi se na ně přichytí. Tím se dostanou do přístavu a k plážím.

Pořád lepší červ než žralok, co myslíte?

Autor: Martin L.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí
ProÚspěch.cz - aktuálně čte 50 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí
StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 27 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 50 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 27 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 37 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 27 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 28 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 28 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 50 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 27 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 28 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 37 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 50 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 37 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 28 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 37 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 37 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 7 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 21 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 28 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 37 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 37 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 27 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 50 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.