Je čas skutečně tak jednoduchý a definován pouze jako pohyb z jedné sekundy na druhou?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Čas je všude kolem nás – je všudypřítomný a je současně i jakýmsi mezníkem života na Zemi. Je to konstanta, která udržuje tikající svět, sluneční soustavu a dokonce i vesmír.

Z historie

Asi před 13,8 miliardami let se zrodil vesmír a od té doby čas uplynul až do současnosti. Jde-li o srovnání tohoto času, je skličující vědomí, jak málo z toho, jsme existenčně „my lidé“.

Z astronomického hlediska jsme zde úplně zanedbatelný čas

Země je totiž stará 4,5 miliardy let a moderní lidé obývají planetu přibližně 300 000 let – to je pouhých 0,002% věku vesmíru.

V 17. století viděl fyzik Isaac Newton, čas jako šíp vystřelený z luku, který mířil přímou cestou a nikdy se neodchyloval ze své dráhy. Newtonovi byla jedna sekunda na Zemi, stejně dlouhá, jako ta samá sekunda na Marsu, Jupiteru nebo jinde ve vesmíru.

Věřil, že nelze detekovat absolutní pohyb, což znamenalo, že nic ve vesmíru nemělo konstantní rychlost, dokonce ani světlo. Použitím této teorie dokázal předpokládat, že by se rychlost světla mohla měnit, pak by ovšem musel čas být konstantní.

Čas tiká od jedné sekundy do další – bez rozdílu mezi délkou dvou sekund. Je jednoduché si myslet, že je to pravda. Každý den má zhruba 24 hodin, nemáte jeden den s 26 a jeden s 23 hodinami.

Je čas konstantní nebo proměnný?

V roce 1905 však Albert Einstein tvrdil, že rychlost světla se nemění, ale je spíše konstantní a pohybuje se zhruba 299 792 kilometrů za sekundu. Jeho úhlu pohledu, čas připomínal jakousi řeku a odliv v závislosti na působení gravitace a časoprostoru.

Čas by se zrychloval a zpomaloval kolem kosmologických těles s různými hmotami a rychlostmi, a proto jedna sekunda na Zemi nebyla všude ve vesmíru stejně dlouhá.

Když by byla rychlost světla skutečně konstantní, pak by musela existovat nějaká proměnná, která by se řídila velkými vzdálenostmi, napříč vesmírem.

Vzhledem k tomu, že se vesmír rozpínal a planety včetně galaxie se pohybovaly v obrovském měřítku, muselo tu být něco, co by tyto malé výkyvy zohledňovalo. A touto proměnnou je jistě čas.

Zdroj: livescience.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu