Jaký vybrat transformátor pro LED diody 12v

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Při výběru transformátoru pro LED pásky nebo jiné produkty vyrobené touto technologií bychom měli sledovat několik důležitých aspektů. Typ zdroje, který zvolíme, bude ovlivněn velikostí napájecího napětí, výkonem vašeho světelného zdroje a také jeho typem.

Jaký zdroj pro LED diody 12v vybrat?

Tradiční žárovky nepotřebovaly stabilizované napětí a dnes si pro LED můžeme vybrat pouze stabilizované pulzní transformátory. Malé LED napájecí zdroje (transformátory) lze nalézt v každé lampě vyrobené v LED technologii. Světelné diody (LED) jsou určeny pro napájení nízkým napětím a podle typu lze pořídit LED dioda 12V, 24V nebo s napětím menším než standardních 30V.

LED napájecí zdroje

V současné době se zdá, že produkty vyrobené technologií LED mají jednoduchou strukturu, ale každý z nich má individuální, specifické parametry. Vzhledem k této konstrukci potřebují speciální typ napájení, tedy proud se stabilizovaným napětím. Zde je jedno, zda zvolíme LED pásky nebo 12V / 24V LED žárovky. Výhradně bychom je měli napájet přes transformátor určený pro LED osvětlení. Při použití elektronických napájecích zdrojů (velmi oblíbené u tradičních stropních halogenových svítidel), jejichž napětí se pohybuje od 0 do 12V, výrazně klesne životnost LED světelného zdroje a při prvním zapnutí může dojít k jeho poškození.

LED transformátor připojujeme vždy před světelný zdroj. V případě složitějších instalací pamatujte na to, že všechny napájecí kabely, které připojujeme k pásku nebo LED páskům, by měly být vedeny přímo ze zdroje. Zapojení led diody se sníženým napětím není příliš složité a zvládne to doma prakticky každý z vás. V současné době mají všechny LED zdroje odchozí kabely nebo speciální sloty, do kterých připojujeme přívodní vodiče: L a N (hnědý a modrý v případě 230V) a odchozí: červený a černý (plus a mínus 12V). Po provedení takové instalace bude LED pásek s napájecím zdrojem připraven k instalaci a externí transformátor bude možné schovat pod skříň nebo schovat do krabice.

Výběr zdroje napájení

LED zdroje jsou v současné době dostupné v různých verzích, takže si můžeme vybrat jak zásuvné, hermetické, modulární, nábytkové zdroje, tak ty, které byly uzpůsobeny pro instalaci do krabice. Volbu zdroje samozřejmě do značné míry ovlivňuje místo jeho instalace a také možnost jej schovat (asi nikdo nechce, aby byl vidět). Jiný typ napájení zvolíme při návrhu stropního osvětlení a jiný u zahradních svítidel. Přirozenou volbou pak budou nepříliš velké nábytkové napájecí zdroje. 

Autor: redakce StoryMag.cz
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu