Jaká vzducholoď jako první přeletěla Atlantik?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Jaká vzducholoď jako první přeletěla Atlantik?(zdroj: pixabay.com)

V historii se toho stalo mnoho, o čem se vyplatí stále přemýšlet a mluvit. Poznali jsme zlé časy, dobré časy, vzniklo mnoho vynálezů, které nyní obdivuje celý svět. Jedním takovým vynálezem byla bezesporu i vzducholoď. A právě v souvislosti s ní se nabízí otázka, jaká vzducholoď jako první přeletěla Atlantik?

Pokud bychom se vrátili v čase až do období první světové války, zjistili bychom, že flotilu vzducholodí si v tomto období objednala britská armáda pro bojové účely. V této obrovské válečné flotile vzducholodí se mimo jiné nacházela i vzdocholoď s označením R34, která byla dlouhá jako dvě fotbalová hřiště. Z dostupných údajů vyplývá, že stále kolem 350 tisíc liber, byla však plně dostavěna až po válce, kdy byla předána ministerstvu letectví.

A proč zmiňujeme právě vzducholoď R34? Právě tato vzducholoď byla vůbec první vzducholodí, která přeletěla Atlantik. I když let nebyl bezproblémový, dokázala to.


Stalo se tak roku 1919

Druhý červencový den roku 1919 opustila vzducholoď skotský East Fortune. Jejím cílem bylo překonat zmiňovaný Atlantik. Na palubě tehdy nebylo mnoho lidí, mezi pasažéry byl major Herbert Scott, jenž byl velitelem letu, a také komodor Edward Maitland.

Jak jsme zmínili, let neprobíhal bez problémů. Vodík se totiž ve vzducholodi rozpínal a bylo třeba část vodíku vypustit.  Poté bylo třeba, aby vzducholoď chvilku letěla se zdviženou přídí, což se podepsalo na její rychlosti.

Atlantik nakonec přeletěla

I když se během letu vyskytly nějaké komplikcae, vzducholoď R34 Atlantik skutečně přeletěla a britské letectví si tak připsalo obrovský úspěch. Zpáteční let byl poněkud snazší, vítr hrál do karet a bylo méně komplikací. Let zpátky domů trval podle všeho 75 hodin a tři minuty k tomu. Vzducholoď po zmíněné době letu přistála na letišti v Pulhamu.

Autor: Vlastimil V.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.