Jak „XOXO“ začalo znamenat „objetí a polibky“

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

XOXO jako „výraz“ představující lásku, náklonnost nebo přátelství můžeme vidět v mnoha chatech, e-mailech, textových zprávách či narozeninových přáních. Jak se ale písmenům X a O tohoto významu vlastně dostalo? Stoprocentně přesné vysvětlení není bohužel známé, nicméně o „části X“ toho víme poměrně dost.

X jako Kristus

Podepisování dopisů písmenem X pochází ze středověku. V té době mnozí lidé neuměli číst ani psát, takže to byl snadný způsob, jak něco podepsat a zejména v právních dokumentech potvrdit, že vše, co je v dokumentu uvedeno, je pravda. Konkrétně písmeno X v této době představovalo Krista či křesťanský kříž, takže podpis „X“ v podstatě říkal: „Ve jménu Krista, je to pravda“.

Nicméně „X“ začali poprvé používat jako „náhradu“ za Krista náboženští učenci už před tisíci lety, čímž jsme vlastně nakonec získali Xmas jako alternativní název pro Vánoce, „X“ zde ve skutečnosti ale není písmeno X, ale řecké písmeno „Chí“, zkratka pro řecký výraz pro Krista.

Jak se z Krista stal polibek

Obecně panuje domněnka, že z „X“ se možná stal polibek proto, že lidé často toto „X“ (Krista) líbali, stejně jako líbali Bibli. Vlastně tak dopisy či dokumenty pečetili polibkem. Alternativní, poněkud méně pravděpodobná teorie, která se objevila teprve nedávno, je, že „X“ vizuálně vypadá jako dva lidé, kteří se líbají.

Muž držící přání s nápisem XOXO.
zdroj: pexels.com

Ať už je to jakkoli, podle Oxfordského slovníku angličtiny bylo „X“ poprvé použito ve významu „polibky“ v dopise kněze Gilberta Whitea v roce 1763. I když to nemůžeme říci s jistotou, někteří historii poukazují na to, že se zdá stejně pravděpodobné, že ve skutečnosti měl kněz na mysli „požehnání“, nikoli „políbení“. Po tomto dopise chybí jakýkoli další případ, kdy by „X“ znamenalo polibky, zhruba dalších sto let. 

Až kolem poloviny 19. století se začínají objevovat četné zmínky o písmenech „X“, které znamenají „polibky“, jako například v časopise Aunt Judy’s Magazine. Jisté je, „X“ znamenající „polibky“ předcházelo „O“ jako „objetí“, protože o používání písmene O v tomto významu žádné historické záznamy neexistují.

Co tedy víme o písmenu O?

Pokud jste nebyli spokojeni s vysvětlením původu „části X“, budete ještě méně spokojeni s „částí O“ symbolizující objetí. Nejoblíbenější teorie předpokládá, že „O“ má severoamerický původ, přičemž do USA přišli negramotní židovští přistěhovalci, kteří se nedokázali podepsat, ale odmítali se podepisovat písmenem X znamenající Kristus nebo kříž. Místo toho tak používali na dokumentech k podpisu kruh. Mnozí lidé se domnívají, že „O“ poté přešlo k významu „objetí“, protože při pohledu shora a správném přimhouření oka připomíná dva objímající se lidi. To je ale jen čirá spekulace.

Něco tady nehraje…

Když už teď „víme“, proč „X“ znamená „polibky“ a „O“ znamená „objetí“, možná vás napadne, proč se tedy říká „objetí a polibky“, když někdo napíše XOXO, a ne „polibky a objetí“. O tom se také stále do značné míry diskutuje. Jedna z alternativních teorií je, že všechny výše uvedené teorie o „X“ a „O“ jsou mylné a že právě písmeno X znamená objetí, napodobující dva objímající se lidi, a písmeno O vypadá jako ústa našpulená k polibku, proto je to „objetí a polibky“. 

Zdroj: mentalfloss.com, visualthesaurus.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu