Jak vybrat telefon pro seniora

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ne všechny modely telefonů jsou vhodné pro seniory. Jakými atributy by měl disponovat telefon pro důchodce, aby ho dokázali bez problémů ovládat? A které funkce by mu určitě neměly chybět?

Užitečné rady

Pokud kupujeme telefon seniorovi, bude asi lepší upřednostnit tlačítkový telefon. Telefon s dotykovým displejem by pro něj mohl být nepohodlný a velmi náročný na ovládání. Pro tlačítka platí několik zásad – měly by být dostatečně velké a měly by mezi nimi být dostatečné rozestupy, protože jinak hrozí, že by mohli při vytáčení stisknout několik tlačítek najednou. Neméně důležitý je rovněž velký displej, aby mohli bez problémů číst text na obrazovce. Samozřejmostí by měl být i kvalitní reproduktor. Některé z těchto telefonů jsou vybaveny i tlačítkem SOS. Po stisknutí telefon vytočí výchozí čísla nebo záchrannou službu. Některé telefony mají v sobě zabudovanou i GPS, díky které se v případě nouze odešlou i přesné údaje o poloze osoby. Nepochybně jde o nesmírně důležitou funkci, která dokáže vašemu blízkému zachránit život. Užitečné budou i funkce jako budík nebo připomínky, díky kterými si například nezapomenou vzít léky.

Vybrali jsme pro vás tři dobře hodnocené telefony a blíže jsme se podívali na to, co dokáží. Dané modely najdete také na e-shopech Smarty a Iwant. Využijte při nákupu Smarty slevový kód nebo Iwant slevový kód.

CPA HALO 11

Zdroj: Smarty.cz

Mezi hlavní devizy tohoto zařízení patří stojan, který zároveň slouží jako nabíjecí stanice. Už se více nestane, že byste se svým rodičům nebo prarodičům nemohli dovolat, protože se jim vybil telefon. K dispozici je ve třech barevných provedeních – černý, červený a modrý. Majitelé si pochvalují jednoduché ovládání a přehledné menu, ve kterém se snadno zorientuje i starší uživatel. V recenzích majitelé často vyzdvihovali hlasitý vyzváněcí tón. Užitečná bude i funkce rychlého vytáčení, aby senior nemusel složitě proklikávat do telefonního seznamu. Telefon má v sobě zabudovaný fotoaparát, ale nelze očekávat tak vysokou kvalitu fotografií, na jakou jsme zvyklí u smartphonech. Kromě toho obsahuje i výše zmíněné SOS tlačítko, rádio či MP3 přehrávač.

ALIGATOR A 321

Zdroj: Smarty.cz

Další model, který se může pochlubit jednoduchým uživatelským rozhraním. Tento telefon se vyznačuje dlouhou výdrží baterie, výrobce slibuje až 10-denní výdrž. Rovněž disponuje praktickým stojanem, který telefon zároveň nabíjí. Samozřejmostí jsou velká tlačítka. I tento model je vybaven funkcí SOS tlačítka, které v případě nouze zašle SMS zprávu až 5 výchozím kontaktům. Kromě toho podporuje funkci SOS lokátor, díky které zobrazí kontaktům mapu, kde se majitel telefonu nachází. Kromě toho obsahuje klasické funkce, jako jsou budík, rádio či kalkulačka. Funkce DUAL SIM zajistí používání dvou SIM karet současně. Potěší i nízká hmotnost, telefon váží pouze 73 gramů.

Apple IPHONE SE

Zdroj: Smarty.cz

Mnoho seniorů dokáže bez problémů držet krok s dobou. Pro ně bude lepší volba smartphone, který nabízí několik možností využití. Překvapivě právě tyto telefony mají velké množství funkcí, které seniorům usnadní život. Telefony značky Apple disponují možností zvětšení displeje. To jistě ocení i senioři, protože většinu z nich trápí slabší zrak. Funkci si umíte jednoduše zapnout v nastaveních. Kromě zvětšení displeje je zde i možnost zvětšení textu. Při textu ještě chvíli zůstaneme – jedna z výborných funkcí je nepochybně i Předčítání textu. Dokáže přečíst text z obrazovky, takže si senioři nemusejí namáhat zrak. Vašich rodičů a prarodičů jednoznačně potěší kvalitní fotoaparát, díky kterému si budou moci zvěčnit svá vnoučata. Nic se nestane, pokud se na telefon vylije trochu kávy, tento telefon je totiž voděodolný. Na jedno nabití dokáže přehrát až 13 hodin videa. Užitečnou je i funkce rychlého nabíjení, díky které nabijete telefon z 0 na 50% jen za 30 minut.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu