Jak si Vincent van Gogh uříznul ucho? Služebná v nevěstinci dostala opravdu neobvyklý balíček

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Byl geniální, ale stejně tak i psychicky velmi nevyrovnaný a labilní. Svým šíleným činem, kdy si sám uříznul ucho, šokuje známý malíř dodnes. Bylo to 23. prosince 1888, když dorazil holandský malíř do francouzského nevěstince v Arles. Prostitutce podal do rukou balíček, který měl hrůzný obsah. Bylo v něm ucho samotného malíře.

Vincent van Gogh byl již od dětství hodně uzavřený a zůstal takovým po celý svůj život. O tom, že se bude věnovat malování, se naplno přesvědčil až ve svých sedmadvaceti letech. Vedl osamělý život, v lásce se mu nedařilo ajeho jedinými blízkými byli bratr Theo a malíř Paul Gauguin.

Jeho mladší bratr Theo byl úspěšný a finančně svého staršího bratra podporoval, dokonce sám kupoval jeho obrazy. Zlom ve Vincentově kariéře přišel v roce 1886, když se v pařížské galerii svého bratra seznámil se skupinou impresionistů. Seznamuje se především se svým pozdějším velkým přítelem Gauguinem. Stěhuje se do Arles a naplno se oddává své tvorbě, to ho ale žene nejen ke šťastným okamžikům ale také na pokraj svých sil.

Vincent van Gogh (Autor: Vincent van Gogh – mwF3N6F_RfJ4_w at Google Cultural Institute maximum zoom level, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21977797)

Absinth a spory mezi přáteli

Když Paul Gauguin přijíždí za svým přítelem do Arles, Vincent van Gogh ho královsky vítá. Jenže oba velcí umělci se občas dostali i do sporů, nejen kvůli kariéře, ale také kvůli osobním názorům. Přeci jen jde o dvě silné osobnosti. Do toho si rádi dali k pití něco silnějšího, oblíbený byl především Absinth.

Jak to bylo s Vincentovým uchem?

Existuje hned několik teorií o tom, jak vlastně slavný malíř o ucho přišel. Některé verze pracují i s možností, že mu ho uříznul šavlí jeho přítel Gauguin při jedné z jejich velkých hádek. Tou nejpravděpodobnější verzí je však to, že si jej uříznul sám malíř v záchvatu šílenství při malování.

Čtěte také: Skrytá tvář romantického básníka Karla Hynka Máchy. Nejen romantika ho provázela životem, ale hlavně sex

Ze ztráty ucha se však malíř nikdy nesmířil, a nakonec si sám sáhnul i na život. Ovšem vzhledem k jeho divokému životu, závislosti na pití a tabáku a sexu s mnohými prostitutkami by dlouho nežil.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu