Jak na podzim využít kaštany. Potěší jako dekorace i vyléčí vaše neduhy.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
kaštany (zdroj foto: freep.com)

Na podzimu je krásné, že nám přináší nádherné přírodní suroviny na výrobu dekorací. Kaštany k nim zajisté patří. Pokud se vám podaří nasbírat si jich letos víc, zkuste je využít i jinak než k výrobě zvířátek nebo jako okrasu.


Kaštany jako dekorace

Vyloupané kaštany stačí vysypat do skleněné misky, přidat k nim pár nevylouplých kaštanů v jejich zelených pichlavých obalech a hned máte bleskurychlou podzimní výzdobu na světě. Stejně tak rychle se dá udělat věnec z kaštanů. Hnědé kaštany stačí přilepit pomocí tavné pistole ke slaměnému základu, pěkně jeden vedle druhého a věnec můžete ihned pověsit na dveře. Kdo má malé děti jistě se nevyhne vytváření podzimních zvířátek z kaštanů. Typicky podzimní plod ale můžete využít také pro své zdraví.

Na kaštanech ustláno

Naše babičky věřily, že stačí dát správný počet kaštanů pod polštář a po celou zimu se tak vyhnou rýmě. Zkuste to také. Nasbírejte si tolik kaštanů, kolik vám je let a plus jeden navíc. Kaštany dejte do plátěného pytlíku a sešijte. Pak ho uložte pod svůj polštář do postele, tak aby vás během noci kaštany netlačily. Na jaře ho zase vyhoďte a na podzim si vytvořte nový. Říká se, že kaštany pomáhají proti rýmě a nachlazení, kterých si během zimy obvykle užijeme až až.

Vyrobte si mast nebo tinkturu

O kaštanech se ví, že mají i své léčivé účinky. Koňská mast vyrobená z kaštanů pomáhá od artritidy, hemoroidů, ekzémů, vyrážek, ulevuje svalům, působí proti bolesti kloubů, pomáhá při podvrtnutí, zánětech a zklidňuje otoky. Tyto příznivé účinky má starosti látka aescin. Koňskou mast si můžete udělat i vy doma. Stačí, když při procházce v lese nasbíráte asi dvacet kaštanů, které pak doma nastrouháte. Nastrouhané kaštany nasypte do láhve a zalijte půllitrem padesátiprocentního lihu – klidně můžete použít i slivovici. Láhev dobře uzavřete a nechte jeden měsíc louhovat. Průběžně s láhví třepte. Po měsíci tekutinu přefiltrujte přes čistou gázu.

Vznikne vám kaštanová tinktura, která sama o sobě je velmi účinná. Mast se ale přeci jen lépe aplikuje, takže pokud chcete, můžete pokračovat a vyrobit si rovnou mastičku. 150 mililitrů tinktury smíchejte s rozmarýnovým, levandulovým, mrkvovým a kafrovým olejem. Od každého oleje dejte dvě kávové lžičky. Podle návodu na obalu uvařte agar, použijte tři sáčky a želatinu pak nechte vychladnout.  Zchladlou želatinu smíchejte s tinkturou a dobře promíchejte. Hotovou kaštanovou mast skladujte v lednici v dobře uzavíratelné nádobě.

Nenechávejte kaštany ležet jen tak na zemi. Posbírejte je a využijte všechny jejich výhody.

Autor: Martin L.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Která látka v kaštaneh ve formě mastí či tinktur působí příznivě na vaše zdraví?

Která látka v kaštaneh ve formě mastí či tinktur působí příznivě na vaše zdraví?

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.