Jak je to vlastně se stonožkou? Kolik má doopravdy nohou?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
stonožka (zdroj foto: freepik.com)

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik má vlastně stonožka nohou? Nebo si prostě myslíte, že vzhledem k jejímu jménu jich musí mít sto – proč by se jinak jmenovala stonožka, že ano? No, zas tak jednoduchá odpověď na tuto otázku to není, stonožky jsou totiž mnohem složitější zvířata, než by se na první pohled zdálo.


Kolik má tedy stonožka doopravdy nohou?

Je totiž často běžné, že stonožky mají o dost méně než sto noh. Většinou je jich pouze kolem padesáti, nicméně zhruba před rokem byl v Americkém Sacramentu objeven nový druh stonožky, která má noh až 414! A to ještě není vše, čím byla obdarována vícekrát, než je obvyklé.

Tenhle členovec má totiž dokonce i čtyři penisy, což jsou jejich speciální končetiny, které produkují spermie. Bohužel byl zatím objeven pouze jeden exemplář samčího druhu, takže se doposud nezjistilo, jak vypadá samička této stonožky.

Stonožka se čtyřmi penisy

Tahle stonožka byla pojmenována Illacme Tobini, podle Bena Tobina, který její výzkum organizoval. Byla objevena v jeskyni Lange v národním parku Sequoia, který se nachází v jižní Sierra Nevadě, takže u nás bychom asi těžko hledali další exponát tohoto druhu. U nás jsou k nalezení jen ty „obyčejné stonožky“.

Zajímavostí je, že žádná z nich prakticky ani nemůže mít sto nohou, protože stonožky mají jednoduše lichý počet párů končetin, takže jich může mít teoreticky buď 98 nebo 102.

Nicméně, u nás je k nalezení spousta dalších členovců, kterým se v našich podmínkách daří skvěle, a to například:

  • Roztoči
  • Pavouci
  • Štírenky
  • Hrotnatci
  • Nohatky
  • Mnohonožky
  • Lupenožci

A spousta, ale opravdu spousta dalších. Mezi nejrozšířenější z nich patří každopádně housenky, které můžete nejčastěji najít ve vlhčím prostředí, jako například v trávě či v lese. Jsou nádherně zbarvené a mají tlusté, chlupaté tělíčko. Děti se jich často bojí, ale není k tomu důvod. Jsou naprosto neškodné.

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Mohlo by Vás zajímat