bylinkový čaj (zdroj foto: freepik.com) | ilustrační fotografie
článek: Jak je to s nespavostí a co určitě nedělat, když se snažíme usnout. Vyhýbejte se alkoholu i lékům.
Co tedy dělat, když nemůžete usnout
Britský vědec Paul McKenn tvrdí, že příčiny nespavosti mohou být vlastně jen dvě – náhlý nápad anebo emoce. Ono se říká, že člověk má ty nejlepší nápady tehdy, když zalehne do postele a snaží se usnout. Což je logické, během dne většinou na přemýšlení není moc času a nejlépe se nám stejně přemýšlí, když je tělo uvolněné. Návaly myšlenek pak mohou způsobovat, že nemůžeme usnout.
Pocity strachu, úzkosti nebo napětí se obvykle také dostavují, když jsme v klidu a ležíme. Což je ten největší problém. Typické pro poruchy spánku je, že člověk spánek dohání až nad ránem, kdy konečně zabere. Pokud se člověk naopak budí příliš brzy ráno, jde o projev deprese – a u ní se s léčbou musí začít. Nejlepší způsob jak se vyrovnat s emocemi a špatnými myšlenkami před usnutím je nereagovat na ně a dát jim volný průběh.
Snažte se dopídit se, proč se tak cítíte a najděte pozitivní odpověď na své otázky. Pomoci může i akupunktura – poklepejte si prsty na místo těsně pod obočím, poté si poklepejte na místo pod okem, poté pod rukou a zase pod druhým okem. Nakonec poklepejte na místo pod klíční kostí a vše dvakrát zopakujte. Opakovat byste to celé měli, dokud se nebudete cítit lépe a více v klidu – bez stresu. Někomu mohou pomoci i bylinky, jako například meduňkový čaj.