Válka o Falklandy se odehrála v roce 1982 a Britové v ní dokázali získat zpět své území poté, co jej obsadily argentinské ozbrojené síly. Během války pomáhali Francouzi Velké Británii, ovšem možná, že tomu bylo ve skutečnosti úplně jinak. Tajné dokumenty totiž dokazují, že Francie vlastně stála na obou stranách.
Jak to tedy bylo?
V květnu roku 1982 použily argentinské síly rakety Exocet během náletu, který následně zabil 32 lidí. Ty byly vystřeleny na dvě britské lodě. Rakety Argentině ještě před válkou prodala Francie, v té době však ještě nikdo nemohl vědět, že podobný konflikt nastane.
Když pak válka začala, Francie umožnila Britům používat jejich přístavy v západní Africe a poskytla jim také informace o zbraních a letadlech, které Argentině prodala. Ne všichni členové francouzské vlády však byli s těmito kroky spokojení.
Vyšetřování vedené BBC
Podle BBC existují důkazy o tom, že i když bylo uvaleno embargo na prodej zbraní a vojenské pomoci, jeden technický tým z Francie, z 51 % vlastněn francouzskou vládou, spolupracoval během války s argentinskými jednotkami ve Falklandách. Tento tým měl údajně pomáhat s testováním protilodních raket Exocet, čímž se chtěli ujistit, že budou plně funkční a připraveny do ostrého nasazení.
Rána pod pás
Podle dalšího zkoumání tým odborníků z BBC přišel na to, že tři rakety Exocet během testů selhaly a tento tým je měl pomoci opravit. Již funkční rakety pak byly použity argentínskými silami proti britským plavidlům. Argentincům se povedlo pomocí střel Exocet potopit torpédoborce HMS Sheffield a HMS Coventry, fregaty HMS Ardent a HMS Antelope a kontejnerovou loď MV Atlantic Conveyor.
Během celé války pak zahynulo celkem 659 Argentinců a 253 Britů. Válka o Falklandy vypukla poté, co ozbrojená argentinská armáda napadla Falklandské ostrovy náležící Britům.
Argentina tak učinila poté, co si již dlouhé roky na ostrovy dělala nárok, navzdory tomu, že většina obyvatel ostrovů bylo britského původu a Británie si nárokovala práva na základě jejich dlouhodobé správy.
zdroj: bbc