V Itálii jsou před nadměrným cestovním ruchem chráněny mimo jiné i květiny. Jasným důkazem toho je „La fiorita“, kde je proslulost divokých květin spojená s jednou z nejpozoruhodnějších přírodních přehlídek v Evropě.
Katolické jeptišky se vydávají na ranní procházku po stezce lemované makovými poli poblíž italské vesnice Castelluccio di Norcia. Jednou za rok se tak samostatná štěrková cesta dostává na přední příčky nejúžasnějších evropských přírodních show světa.
Radost pohledět
Mezi obdobím května a začátkem července, divoké květiny doslova vymalují pláně Piana Grande do odstínů zlaté, karmínové a modré, což je současně i nádherně prozáří a dodá také jiný nádech.
V této zelené italské krajině Umbrie, též zvané jako „zelená plíce“, je letní květ hrdostí místních obyvatel.
Stává se jasným středobodem, na který se každý rok těší
Po dvou katastrofických zemětřeseních a pandemii koronaviru získala „La fiorita“ ještě větší důležitost. Divoké květy od karmínových máků až po fialové legúzie, to je skvost.
Pokud se však úroveň cestování opět zvedne, místní obyvatelé se obávají nové hrozby – hordy turistů jemné květiny pošlapají. Dokonce i předešlá akce poskytla znepokojující znamení toho, co může přijít. Poté, co se loni zrušilo nejpřísnější uzamčení Itálie, se během jednoho víkendu koncem června, dokázalo do Castelluccio nahrnout 20 000 návštěvníků hladovějících po pobytu venku.
Pár z nich bylo spatřeno, jak květiny trhají, ale také ničí tím, že se pro ten nejhezčí kousek vydají po poli a ostatní rostliny tím pádem znehodnotí. Za pár let se může stát, že se tato scenérie rozplyne jako pára nad hrncem a nezůstane tu vůbec nic, což by byla velká škoda.
Piana Grande
Oblast Piana Grande – ohraničená na jedné straně pohořím Sibillini a druhé chráněným národním parkem Monti Sibillini, je krasovou (vápencovou) pánví na čočkových farmách – taktéž primárním zdrojem finančních příjmů Castellucio.
Malá hnědozelená čočka, která je zde oceněna za svou jemnou a ořechovou chuť, není ošetřena pesticidy. Pěstuje se ve vysoké nadmořské výšce. Zda však návštěvníci budou natolik neohleduplní, že si dopřejí i něco více, než jen vychutnání impresionistického pohledu na květy.
Lidé se obávají, že bude nutné řízení dopravy
V „La fiorita“ hraje klíčovou roli absence chemikálií, což umožňuje přírodě, aby se vydala svým směrem. Rostliny jsou tak schopné kvést celé jejich vegetační období drobnými bílými květy, které se mísí s hořčicovými podtóny, červenými máky, legúziemi a chrpami.
Zdroj: nationalgeographic.com