Když se setmí, někteří lidé zalézají do svých postelí, jiní však vychází ven ze svých domovů, aby pozorovali hvězdy na noční obloze. V současné době se vychází pozorovat hvězdy hlavně během letních teplých večerů, kdy na obloze není ani mráčku. Hvězdy jako takové jsou pozoruhodné a fascinující, lidé si je dokonce kupují a pojmenovávají je podle svých blízkých, někdy dokonce podle sebe. Jenže věděli jste, že hvězdy, o nichž si myslíme, že je tak dobře známe, jsou vlastně krystaly?
Málokdo si uvědomuje, že hvězdy nejsou tak malinké, jaké se nám zdají být. Jsou od nás opravdu velmi vzdálené, jejich velikost je opravdu zcela jiná. Stejně tak si málokdo uvědomuje, že většina hvězd se přeměňuje v křišťálové koule, to je opravdu osud miliard hvězd ve vesmíru, dokonce i Slunce.
Proč se hvězdy přeměňují na křišťálové koule/krystaly?
Možná se ptáte, jak je možné, že se hvězdy přeměňují na krystaly, na křišťálové koule. Důvodem je to, že jejich kapalná jádra postupně tuhnou. Odhaleno to bylo díky takzvaným bílým trpaslíkům, což jsou pozůstatky hvězd, které postupně chladnou, jelikož nemají žádný zdroj energie.
Takzvaní bílí trpaslící prochází procesem krystalizace, postupně se ochlazují. O tomto jevu se teprve nedávno vyskytly důkazy, kterými byla data sesbíraná z patnácti tisíc hvězd, jež jsou vzdálené tři sta světelných let od Země.
Jako když se z vody stává led
Vědci tvrdí, že je to stejné, jako když se z vody stává led. V tomto případě se jen tekutý kyslík a uhlík v jádru hvězdy přemění v pevný krystal. Tento proces se podle všeho odehrává při obrovských, nadmíru vysokých teplotách. Takzvaní bílí trpaslíci se ochlazují při deseti milionech stupních Celsia. Až při této teplotě začne uhlíková i kyslíková tekutina tuhnout.