Hurikán posunul koryto řeky o celou délku mostu a celé jeho okolí zdevastoval, most teď stojí uprostřed ničeho

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

V druhé polovině října roku 1998 zasahuje oblast Hondurasu a Nikaragui jedna z největších přírodních katastrof – hurikán Mitch. Zvedá se vítr, který dosahuje rychlosti přes 119 km/h, a s ním přicházejí i velké srážky, které takřka okamžitě způsobují rozsáhlé záplavy i sesuvy půdy. Krajina mění svou tvář k nepoznání, domy i silnice se boří, jen jedna stavba zůstává prakticky nepoškozena. Most na honduraské řece Choluteca stále stojí, něco je s ním ale přece jenom špatně. Přesněji řečeno, s řekou, která pod ním protékala, je něco špatně. Hurikán Mitch ji přesunul o kus dál a most zůstal stát na suchu uprostřed ničeho.

Jeden z nejsmrtonosnějších hurikánů

Podle odborníků hurikán Mitch, nejsilnější během hurikánové sezóny v roce 1998, cestou ke karibskému pobřeží výrazně zeslábl, a to ze stupně 5 (nejvyššího stupně Saffirovy-Simpsonovy stupnice, při něm vítr dosahuje rychlosti větší než 252 km/h) na stupeň 1, přesto po sobě zanechal nepředstavitelnou spoušť. Jeho řádění nepřežilo podle odhadů 11 až 18 tisíc lidí, což jej řadí mezi nejsmrtonosnější hurikány vůbec.

Ačkoli síla větru nebyla v porovnání s jinými ničivými hurikány nijak vysoká (při stupni 1 se pohybuje v rozmezí od 119 do 153 km/h), Mitch s sebou přinesl velké množství srážek. Jejich vlivem došlo k devastujícím povodním a záplavám. Silně pršelo po celé čtyři dny, napadalo přitom tolik srážek, jako běžně za 212 dnů dohromady. Zničena byla prakticky celá oblast Karibiku.

V Hondurasu hurikán zničil všechny mosty kromě jednoho

Na internetu se k hurikánu Mitch dá dohledat zajímavá informace – zničil okolo 150 honduraských mostů, tedy všechny vyjma jednoho. Most Choluteca přes stejnojmennou řeku (na níž leží i stejnojmenné město) vydržel, ač infrastruktura a stavby v jeho okolí ne. Původní visutý most pochází z roku 1930 a v roce 1996, tedy dva roky před přírodní katastrofou, se dočkal modernizace. Vláda předpokládala, že možná bude v budoucnu čelit extrémním povětrnostním podmínkám. Pověřila proto nejlepší architekty v zemi, aby navrhli konstrukci a přestavbu, která odolá hurikánu.

Velká zatěžkávací zkouška v podobně Mitche ukázala, že architekti i stavitelé odvedli svou práce skvěle. Když následky hurikánu opadly, vyšly najevo dvě pozoruhodné věci. Most vydržel, zcela nepoškozen zůstal stát na svém místě. Totéž se ale nedá říct o veškeré infrastruktuře a budovách v jeho okolí.

foto: public domain, CC0 1.0

Hurikán posunul tok řeky o délku mostu

A také se to nedá říci o řece, která pod mostem dříve protékala. Hurikán její koryto posunul dál, a to celou délku mostu. Jednoduše se během dešťů rozvodnila do šestinásobku své šířky a následně se vrátila do jiného místa.

V dnešní době se fotografie mostu vedoucího odnikud nikam šíří internetem s motivačními hesly a myšlenkami (např. o tom, že nic není trvalé) a most Choluteca také slouží jako přirovnání zbytečně poctivé práce (např. „stavělo se to pro jinou řeku“ nebo „řeka se pohnula“). Samotná stavba byla v roce 2003 napojena na dálnici.

Zdroje: Wikipedia, newsmeter.in, medium.com

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu