Hollywoodský mýtus o hloupé blondýně není jen laciný stereotyp, ale ve skutečnosti i lež

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Je blond barva považována za něco méně, než ostatní barvy? Nebo z jakého důvodu si lidé spojují fakt, že ženské pohlaví s těmito vlasy je méně inteligentní? Vždyť přece blondýn je na světě nesčetně mnoho a patří mezi ně i hvězdné celebrity jako herečka Gwyneth Paltrow, rock’n’rollová zpěvačka Debbie Harry, ale třeba i Marilyn Monroe.

Historie blond vlasů

Blond vlasy existují již více než 10 000 let a jsou výsledkem genetické mutace. Má to ovšem i své potenciální výhody – světlejší pigment vlasů umožňuje pronikání více slunečního záření do pokožky hlavy, což znamená lepší vstřebávání vitamínu D.

Historici se všeobecně shodují na tom, že první zmínky o tom, že jsou blondýnky hloupé, vznikly již před 250 lety kvůli hře Les Curiosités de la Foire. Tehdy takto označili legendární kurtizánu jménem Rosalie Duthé. Bohužel nejen za hloupou, ale i za snadnou sexuální kořist. Nicméně přesto všechno gentlemani preferují blondýnky, což je datováno k roku 1953. Koneckonců je to vidět i ve filmu, kde hrála stereotypní roli blondýnky Marilyn Monroe v seriálu „Gentlemen Prefer Blondes“.

Další nesmyslné výroky, které blondýnky poškozují

Blondýnky mají zájem o sňatek pouze pro peníze. Blondýnky dokážou být chytré jen v případě, když toho potřebují využít a je to pro ně důležité. A brunety jsou naopak charakterizovány jako chytřejší a schopnější. Oproti tomu legendární Hitchcock je do role svých filmů obsazoval a blond vlasy pro něj značily panenskou neposkvrněnost bílou jako sníh. Pokud zůstaneme právě u filmu další herečka, která se zmocnila role „Pravé blondýnky“ jako Reese Witherspoon, pouští po rozchodu do své životní výzvy – stát se právničkou (trhák hollywoodských filmů).

Předsudky mnoha lidí o hloupých blondýnkách jsou však založeny na nepochopených představách, nikoliv na faktech. Jestliže se chcete dozvědět, jak to s nimi skutečně je, byl proveden výzkum. Ten se s názorem o tom, že jsou blondýnky hloupé, neztotožňuje. Blondýnky rozhodně nejsou méně inteligentní a ve skutečnosti mohou být i o něco chytřejší, než ženy s jinými barvy vlasů.

Zdroj: refinery29.com, theconversation.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT