Historie vibrátorů. Nejprve šlo o lékařskou pomůcku, kterou se léčilo kdeco

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Elektrický vibrátor, podobný tomu, jak jej známe dnes, byl vynalezen na konci 19. století. Využíval se k úlevě od bolestí různého původu, k léčbě morbidní podrážděnosti, při poruchách trávení, zácpě a při léčbě duševních poruch a hysterie. Dokonce někteří vojáci z první světové války byli léčeni vibrací v anglických a francouzských nemocnicích v Srbsku.

Na zdraví i krásu

Nejprve se začaly vibrátory uvádět na trh jako domácí spotřebiče pro jejich předpokládané přínosy pro krásu a zdraví. V časopise McClure se objevil v roce 1899 inzerát, která nabízel vibrátor jako lék na bolesti hlavy či ke zmírnění vrásek. Vibrátor tedy v tehdejší době neměl ještě nic společného se sexualitou.

Anketa: Používáte Vy, nebo Vaše partnerka vibrátor?
Celkem hlasů: 1898

Zájem o ně ale rostl a ženy si jej velmi oblíbily. Zvláště pak ty, které byly zvyklé chodit do ordinací doktorů pro své uspokojení, přičemž se vlastně léčily z hysterie. Lékaři vibrátor pokládali za absolutně asexuální, podle nich totiž nemohlo být v tomto případě být o tělesném aktu řeč.

Zlatá šedesátá

Během sexuální revoluce v šedesátých letech zažil vibrátor obrovský vzestup. V roce 1966 požádal Jon H. Tavel o patent na „Akumulátorový elektrický vibrátor pro použití na lidském těle“. Ihned poté, co byl patent udělen, prošel vibrátor výraznými změnami, vyvíjela se jeho vícestupňová a jednodílná konstrukce. Tím se stal vibrátor i cenově přijatelnějším a lépe se čistil a udržoval.

Jeden z prvních vibrátorů byl poháněný parním strojem. Jmenoval se Manipulátor a byl vyvinut v roce 1869.

Byl velmi dobře přijat

Celkově se vibrátor na trhu ujal velmi dobře, což dokazuje i výzkum recenzovaného lékařského časopisu The Journal of Sexual Medicine. Výzkum byl publikován v roce 2009 a ukazuje, že vibrátor používalo ve Spojených státech přibližně 53 procent žen ve věku od 18 do 60 let. Studie z roku 2010 zase ukázaly, že jej používalo necelých 44 procent heterosexuálních mužů, z nichž většina během sexuální předehry se svou partnerkou, až 82 procent párů jej pak běžně využívalo během pohlavního styku.

A jak je to dnes?

Dnes je vibrátor naprosto běžně používanou sexuální pomůckou. Průzkumy v souhrnu uvádějí, že vibrátor používá v podstatě každá druhá žena. Ale nemusí být nutně použitý pouze sólo. Vibrátor může posloužit jako zpestření sexuálních hrátek ve dvou.

Pak už záleží jen na vaši fantazii a preferencích, jakou hračku použijete. Na výběr je jich dnes, na rozdíl od dřevních dob vibrátorových, spousta druhů zaměřujících se na konkrétní erotogenní zóny (vagina, anál) a ta nejvzrušivější místečka a body (klitoris, bod G či prostata u mužů).
Láká vás použít vibrátor či jinou erotickou pomůcku? Vyzkoušejte to. Jsme přesvědčeni, že budete nadšeni.

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT