Historie lega aneb jak vznikly legendární kostičky, ze kterých si lze postavit téměř cokoliv?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Lego známe jako řadu stavebnicových produktů, které vyrábí dánská firma Lego Group. Jejich hlavním produktem je původní série stavebnic, které obsahují jednotlivé malé kostičky, které do sebe různě zapadají a jsou dále doplněny o nejrůznější různobarevné dílky a oblíbené postavičky v tematických kolekcích. Již generace dětí si s nimi hrají. Jak se ale vlastně vyklubaly na svět?

Jak se začal psát příběh Lega

Firma Lego ovládá světový trh s hračkami jako jeden z nejznámějších a nejúspěšnější prodejců hraček už celých 85 let. Celý příběh se začal psát již v roce 1932, kdy začal chudý dánský tesař jménem Ole Kirk Christiansen vyrábět dřevěné hračky pro děti. Název Lego vznikl o dva roky později a sám tesař Ole jej vytvořit ze slov „Leg godt“ to v překladu znamená „Hraj si dobře“. Nápad s dřevěnými hračkami pro děti nakonec ještě rozvinul sám Ole se svým synem Godtfredem. Ten si jako malý musel hrát právě jen s dřevěnými kostičkami, které pro něj vyřezával jeho otec. A tak se vznik stavebnice, jak ji známe dnes, začal psát ve 30. letech minulého století. To bylo Godtfredovi 17 let a psal se přesně rok 1937.

Anketa: Hráli jste si také jako děti s Legem?
Celkem hlasů: 91

O deset let později už získali vzorek dětských kostek, které vyráběla britská společnost Kiddicraft. Kostičky, které do sebe zapadají, byly totiž vynálezem britského dětského psychologa. Tyto kostky se pak staly předlohou pro vznik legendárních kostiček Lego. Christiansen a jeho syn vylepšili britský design a v roce 1949 začali prodávat plastové cihly. Ty se v průběhu let stávaly stále oblíbenějšími.

Dokonale propojené kostky

Ole Kirk Christiansen zemřel v roce 1952. Stejně jako jeho syn se ale do té doby snažil přijít na dokonalý systém hry. Chtěli docílit toho, že se budou všechny kostečky, ať už jsou součást jakékoliv kolekce Lega, propojovat dohromady a každý dílek tak bude sedět s každým jiným dílečkem. To znamená, že jakýkoliv blok Lego vyrobený od roku 1955 se může vzájemně propojit s jakýmkoliv jiným.

Jelikož se firma od svého prvotního vzniku musela celkem třikrát potýkat se zničujícím požárem, vždy se odrazila ode dna zpátky na výsluní. Vzhledem k tomu, že ze začátku oheň spálil veškerý dřevěný inventář, rozhodli se otec se synem vyměnit dřevo za plast a toto rozhodnutí může za to, že Lego zná dnes celý svět.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT