Hedy Lamarrová: Krásná vynálezkyně, která si zahrála ve filmu Extase

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Málokterá herečka se do dějin zapsala i jinak než svými rolemi. Hedy Lamarrová byla v tomto ohledu úplně jiná. Kromě toho, že je považována za jednu z nejkrásnějších hereček stříbrného plátna, byla také úspěšnou vynálezkyní. Jaký byl její život a co všechno vynalezla?

Film Extase a mezinárodní úspěch

Hedy Lamarrová se narodila ve Vídni v roce 1914 jako Hedwig Eva Marie Kiesler v zámožné židovské rodině bankovního ředitele. Její matka byla budapešťská aristokratka a koncertní pianistka. Už během školní přípravy se u Hedwigy projevovalo nadání na techniku, dále se zvládla naučit tři jazyky a po vzoru matky hrát na piano. V šestnácti letech u ní zvítězilo herectví.

Oslňovala svou krásou, a tak není divu, že si ji režisér Gustav Machatý vybral do filmu Extase. Ten se stal mezinárodně nejpopulárnějším českým filmem předválečného období. Svou roli jistě sehrálo i to, že Hedwiga hrála ve filmu několik minut zcela nahá. Účinkování v tomto díle jí přineslo světovou slávu.

Útěk do Francie a USA

Nedlouho po natočení Extase se Hedwiga poprvé vdala. Jejím manželem se stal o třináct let starší průmyslník z Německa, jenž neunesl slávu své ženy. Žárlil na ni, vyvolával scény. Z domácího dusna se Hedwiga snažila uniknout. Což se jí nakonec podařilo, když v přestrojení za služku vycestovala do Francie.

Nechala se na dálku rozvést a rozhodla se zkusit své štěstí za oceánem. Ve svých třiadvaceti letech se vydala na plavbu lodí do USA, během níž se seznámila jedním ze šéfů filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer. Díky němu získala role v několika filmech a také nový pseudonym Hedy Lamarrová.

Hvězda první velikosti

Stala se hvězdou, u nohou jí klečel celý svět. Bylo to i díky její kráse. Podle její tváře vznikla postava Sněhurky ve studiu Walta Disneyho. Neméně zajímavý byl i její soukromý život. Hedy Lamarrová byla celkem šestkrát vdaná a prožila mnoho mileneckých románků. Ze třetího manželství s hercem Johnem Loderem měla dcera a syna. Na stáří se stáhla z veřejného života, protože velmi těžce nesla svou odcházející krásu. Postihly jí deprese. Hedy Lamarrová se dožila 85 let.

Nepřehlédněte: Divadlo Grand Guignol nabízelo hororová představení. Lidé omdlévali hrůzou.

Velmi zdatná vynálezkyně

Hedy Lamarrová neměla jen hezkou tvář, ale byla také inteligentní a technicky nadanou osobou. Mezi její vynálezy patří například lepší konstrukce křídel letadel, vylepšení světelných semaforů, šumivé rozpustné tablety, svítící obojky pro psy nebo krabice na papírové kapesníky, které z ní jdou postupně vytahovat. Jejím nejznámějším vynálezem byl systém pro tajnou komunikaci. Jako jediná herečka byla nositelkou čestného uznání za zásluhy o rozvoj elektrotechniky, které jí udělili v USA.

Heda Lamarrová jednou řekla, že uspět v byznysu, vědě a politice je snazší ve Spojených státech amerických než v Evropě. Útěk do USA se jí rozhodně vyplatil.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu