Hashtag aneb malý symbol, který vytvořil „velké věci“ a propojil svět

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Hashtagy jsou již několik let internetovým fenoménem označování na většině sociálních sítích. Umožňují lepší uspořádání i orientaci v obrovském množství dat a informací i budování komunit, které spojuje určité téma. Kde se však tento symbol vzal a proč se stal tak populárním?

Hashtag a libra

Symbol hashtag údajně vznikl z latinské zkratky „lb“ neboli libry jako jednotka hmotnosti, latinský výraz „libra pondo“ byl už ve 14. století zkrácen na lb neboli symbol „℔“, který byl později zjednodušen na „#“.

V 19. století by symbol „#“ ve Spojených státech používán hned dvěma způsoby. V návodech k psacím strojům tak bylo například podrobně vysvětleno, že pokud je symbol „#“ umístěn před slovem, znamená číslo. Pokud se symbol „#“ nachází za slovem, znamená hmotnost v librách. Ve 20. století se poté tento symbol objevil i na tlačítkových číselnících telefonů.

První použití na internetu a problém s patentem

Hashtag byl poprvé použit na internetu 23. srpna 2007, kdy jej Chris Messina navrhl používat ke sledování konverzací na Twitteru. Jak přesně vypadalo první použití?

How do you feel about using # (pound) for groups. As in #barcamp [msg]?

— Chris Messina (@chrismessina) August 23, 2007

Postupně přidával další hashtagy a brzy se mu podařilo nastartovat nový trend.

Někteří lidé se diví, proč si Messina hashtag nenechal patentovat, mohl z něj být milionář. Odpověď zní, že nemohl, není to možné. Patentovat lze pouze design, vynález, postup nebo stroj. Koncept hashtagu nebo hashtagy samotné nespadají do žádné z kategorií. Jediný způsob, jak nějaký hashtag vlastnit, je získat na něj ochrannou známku.

Symbol hashtagu v prázdné garáži.
zdroj: unsplash.com

Hashtagy a jídlo

Hashtagy jsou tak populární, že se objevují i v jídle, například v roce 2014 vytvořila jedna americká společnost smaženou pochoutku s názvem „mashtag“. Jednalo se o aktualizovanou variantu jejich slavných smajlíků, o které si mysleli, že přiláká mladou generaci. Tvary předsmažených brambor obsahovaly hashtag a různé další symboly spojené se sociálními médii.

Hashtag a Oxfordský slovník

V červnu 2014 bylo slovo „hashtag“ přidáno do slavného Oxfordského slovníku. Co se zde o něm dozvíme? „Slovo nebo slovní spojení se symbolem # před sebou se používá na webových stránkách a v aplikacích sociálních médií, aby bylo možné vyhledat všechny zprávy se stejným předmětem.“

Nejpoužívanější hashtag roku 2021

Rok 2021 byl po nečekané pandemii koronaviru v roce 2020 rokem, kdy se svět začal pomalu vracet do normálu. I když se objevily mnohé hashtagy týkající se světových událostí, nejpoužívanějším hashtagem roku na Instagramu byl #love.

#Love se používal jako projev lásky k přátelům, rodině, kolegům i odvětvím a podnikům, na kterých lidem záleželo. Možná to ukazuje, že bez ohledu na to, co se ve světě děje, nám k životu stačí #love.

Zdroj: revlocal.com, blog.hootsuite.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu