Hadohlavec skvrnitý – proč se tuto sladkovodní rybu nepodařilo aklimatizovat na českém území?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Hadohlavec skvrnitý je dravá sladkovodní ryba z čeledi hadohlavcovití. Původně pochází z východní Číny, Koreje a jihovýchodního Ruska. Na přelomu padesátých a šedesátých let dvacátého století se konaly pokusy s vysazením hadohlavců skvrnitých i na území České republiky. Výsledek byl však jen částečně úspěšný.

Jeho maso jako lahůdka

V Číně, Vietnamu nebo Koreji je hadohlavec běžně lovenou konzumní rybou. Má totiž velmi dobré, tučnější maso, které se barvou i chutí podobá tomu lososímu. Má však drobné svalové kůstky. V Česku je možné maso hadohlavců zakoupit v prodejnách asijských potravin, kam se dováží nejčastěji z Vietnamu.

Je to dravec, který se umí přizpůsobit

Hadovci skvrnití dovezení z Ruska byli vysazeni experimentálně v tehdejším Československu dohromady dvakrát. Poprvé to bylo na jaře roku 1957, kdy tři jedinci dostali nový domov v rybníčku na potoce Vůznice na Křivoklátsku. Rybník byl však během povodně vyplaven a po hadovcích se slehla zem.

 O tři roky později se tak rybáři pokusili vysadit druhou skupinku ryb, těch bylo už jednapadesát kusů. Rozděleni byli do třech nádrží. Během kruté zimy, která panovala na našem území v roce 1963, však došlo k úhynu všech ryb, a to i těch domácích. Jen ve třetí nádrži hadovci přežili. Když byl pokus ukončen, pokoušeli se schovat zahrabáním do dna nádrže. Následně byl pokus ukončen se závěrem, že hadovec skvrnitý může být v našich podmínkách aklimatizován, v případě, že bude mít dostatek potravy.

Hadohlavec skvrnitý (Autor: Andshel – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15074072)

Dnes už ho tu nikdo nechce

V současné době se hadovec skvrnitý u nás považuje za potencionální hrozbu. Jde totiž o predátora, který by mohl ohrožovat původní druhy ryb a být také konkurencí pro původní dravé ryby v našich vodách.

Chov hadovce skvrnitého se tak u nás doporučuje pouze v akváriích nebo v zahradních rybníčcích.

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu