Před dlouhými sedmadvaceti lety převážel trajekt po Tichém oceánu zásilku plnou gumových dětských hraček. Večer se mu do cesty připletla bouřka a trajekt havaroval. Z oceánu se stal záhy obrovský bazén se slanou vodou, ve kterém si plavalo přes třicet tisíc gumových kachniček, žabek a bobrů. Jejich cesty se díky mořským proudům rozdělily.
Kam si to kachničky namířily
Hejno gumových kachniček plulo nejdříve pospolu, ale mořské proudy jejich cesty rozdělily na tři skupiny.
- Jedna početnější skupinka se vydala na pobřeží Austrálie a Indonésie.
- Druhá skupinka statečných hraček si to štrádovala opačným směrem na jihoamerické pobřeží.
- Třetí skupina to měla nejhorší, zamířila totiž na Aljašku, kde na několik let zamrzla.
Na svou cestu se kachničky pak dostaly až po rozmrznutí a to v novém miléniu. Z Aljašky hračky putovaly do Velké Británie a beze šrámů propluly i oblastí, která se stala osudnou legendárnímu parníku Titanicu.
Krutý osud dětských hraček
V průběhu let se samozřejmě počet kachniček a jejich kamarádů žabáků a bobrů ztenčoval. Vliv na to mělo samozřejmě počasí a sama příroda v čele se slanou vodou v oceánu. Protože je mořská voda příliš slaná a hračky jsou vyráběné v PVC, neměly ideální podmínky k přežití. Navíc si na ně dělali zálusk sběratelé ze všech koutů světa, kteří se snažili kachničky vylovit jak na širém moři, tak na pobřežích, kam připluly. Je pozoruhodné, že ve světovém moři stále zůstalo několik stovek kusů kachniček, které teď slouží především vědcům k výzkumu o pohybu vody v oceánech.
Teď byste na dětských hračkách pěkně vydělali
Sběratelská hodnota kachniček cestovatelek se v roce 2007 vyšplhala až na 9000 korun. Pokud by se vám podařilo jednoho z gumových trosečníků vylovit ještě dnes, mohli byste za ni dostat až 30000 korun. Když si představíme, že jejich výrobní hodnota by nebyla vyšší než dvacet korun, je to pěkná částka. Na internetových a jiných burzách jsou ale vášniví sběratelé ochotni zaplatit opravdu vysokou částku. Kačenky jsou prostě hrdinky, které se jen tak nevidí. Zub času se ale podepsal na jejich vzhledu. Vlivem sluníčka a slané vody jsou dnes ze žlutých kačenek a červených bobrů, bílé kačenky a vybledlí bobři. Je velkou záhadou, že zelené žabičky jsou ale pořád zelené.
Pozoruhodné, že?