Glenn Miller a Antoine de Saint-Exupéry: Dva muži, kteří zmizeli se svými letadly nad mořem

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Co spojuje francouzského spisovatele Antoine de Saint-Exupéry a amerického muzikanta Glenna Millera? Oba za druhé světové války byli i přes svůj vyšší věk aktivními vojáky a oba potkal stejný osud. V roce 1944 se ztratili během přeletu svými letadly nad mořem. Jak k tomu došlo?

Spáchal Antoine de Saint-Exupéry sebevraždu?

Kdo by neznal francouzského autora nesmrtelného příběhu Malý princ? Antoine de Saint-Exupéry měl k letectví vztah již od mládí. Jako jednadvacetiletý byl na vlastní žádost během své povinné vojenské služby přidělen k letectvu a vyučil se leteckým mechanikem. Kromě dráhy pilota, které se věnoval po celý svůj život, začal také dráhu spisovatelskou. I když za druhé světové války už překročil věkovou hranici pro výkon válečného pilota, získal povolení létat na novém typu letadla Lockheed F-5, které bylo průzkumnou verzí motorové stíhačky P38 Lightning.

31. července 1944 vzlétl z Korsiky, aby přelétl do Francie. Z tohoto letu se však už nikdy nevrátil. Trosky jeho letadla byly objeveny až v roce 2000 ve Středozemním moři nedaleko přístavu Marseille. Dodnes se neví, proč havaroval. Jako možnosti se nabízejí technické problémy se strojem, sestřelení německou stíhačkou, zdravotní indispozice nebo dokonce se pracovalo s hypotézou sebevraždy.

Glenn Miller – z dobrovolníka pilotem

Americký jazzový hudebník a kapelník patřil v letech 1939 až 1942 k nejpopulárnějším hudebníkům té doby. Melodie jeho kapely se ostatně hrají dodnes. Na vrcholu své kariéry byl v 38 letech už dost starý na to, aby byl povolán k vojenské službě. Přesto doufal, že bude moci pro armádu USA něco udělat.

Nejdříve pracoval jako dobrovolník pro americké námořnictvo, později se mu podařilo být do armády oficiálně přijat. Sloužil na letecké základně v Alabamě. Zároveň sestavil Orchestr armádního letectva, který měl padesát členů a vystupoval v rádiu. S orchestrem odletěl do Anglie, kde odehrál osm set představení. V armádě dosáhl hodnosti majora.

Nepřehlédněte: „Nyní se stávám smrtí, ničitelem světů,“ pronesl otec atomové bomby Oppenheimer. Jaký nám zanechal odkaz?

15. prosince 1944 měl Glenn Miller letět z Velké Británie do Paříže zahrát pro vojáky, kteří ji osvobodili. Jeho letoun však po startu ze základny RAF v Claphamu zmizel nad kanálem La Manche. Jeho tělo ani vrak letadla nebyly nikdy nalezeny.

V jednom roce tak svět přišel o oblíbeného muzikanta i skvělého spisovatele.

Zdroj: Biography, Wikipedia, zdroj foto:Autor: US Army photographer, CC

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu