Při vyslovení pojmu „genius“ si drtivá většina z nás mimoděk vybaví Alberta Einsteina, což je pro lidstvo jakási nepsaná ikona geniality. Nicméně, slovo genius je pouze označením toho nejvyššího duchovního či tvůrčího nadání. Slovo jako takové vzniklo v Německu, a to již v 18. století.
Co je vlastně genialita?
Jde o třetí stupeň měření schopností, ostatní dva jsou – nadání a talent. Ke každému tomuto stupni ale musíte mít vlohy. Již ve starém Řecku slovo genius označovalo božstvo. Obecně jsou géniové prakticky vyřazeni ze své komunity, jelikož jsou odlišní od ostatních, průměrných lidí. Ti se totiž nedokáží vyrovnat s nadprůměrností a bojí se vůbec komunikovat s někým, o kterém neví, co si mají vlastně myslet. Tudíž jsou géniové často samotáři a to na ně vrhá ještě větší stín „divnosti“. Vzpomeňte si třeba na výše zmíněného Einsteina. Mnoha lidmi byl považován za blázna.
Geniální problémy
Takoví lidé si i obecně velice složitě hledají partnera, jelikož je jim třeba v dětství i v dospívání být věnována individuální péče. Takoví lidé si často hledají sobě rovného partnera, nicméně to může být mnohdy často obtížné a velice složité, protože není moc míst, kde se takoví lidé setkávají. Každopádně, existuje klub menza, který je takovým útočištěm vysoce inteligentních lidí, kde se můžou naplno věnovat svým zájmům a také vyměňovat zkušenosti a poznatky ze svého bádání a konečně se naplno otevřít bez strachu, že by došli k nepochopení od ostatních.
IQ test
Pokud máte tušení, že zrovna Vy byste mohli být jedním z těch vyvolených, můžete si to jednoduše ověřit tím, že si vypracujete IQ test. Doporučujeme se poradit ohledně testu s doktorem, který vám doporučí, kdo s vámi test provede. Ano, je možné spoustu IQ testů provést na internetu, ale tyhle testy nejsou plně spolehlivé a jejich výsledek může být častokrát matoucí.
Kdo byli ti největší géniové?
Johann Wolfgang Goethe IQ 210 – 240
Tenhle slavný básník, politik, historik, biolog a architekt je považován za největšího genia v naší historii. Měl v oblibě dokonce Západní Čechy, které často navštěvoval se svou poslední láskou, mladinkou šestnáctiletou Ulrikou von Levetzow. Tahle láska ale zůstala neopětována. Byl tak učený, že ovládal několik světových jazyků. Krom rodné němčiny si osvojil i francouzštinu, řečtinu, angličtinu, hebrejštinu a překvapivě i češtinu. Při svých návštěvách Čech dokonce sestavil malý německo-český slovníček.
Leonardo Da Vinci – IQ 205
Archivy tohoto autora slavné Mony Lisy odhalily rukopisy a deníky, ve kterých byly náčrty mnoha strojů budoucnosti – jako například helikoptéry, rogala, kulometu, tanku, ponorky, kalkulačky či dokonce skafandru. Byl to záludný člověk, o čemž svědčí již zmíněný obraz Mony Lisy. Je v něm totiž pečlivě skryto mnoho tajných písmen, čísel i znaků.
Blaise Pacal – IQ 195
Autor prvního kalkulátoru byl tak geniální, že již ve 12ti letech bez toho, aby se kdy setkal s matematikou si dokázal odvodit spoustu pouček a v 16ti letech dokonce začal pracovat na odborné práci o kuželosečkách. Za pár let, když mu bylo 23 dokonce dokázal existenci vzduchoprázdna. Dále vymyslel měření nadmořské výšky či objevil princip spojených nádob. Asi toho na něj bylo moc a proto se v 31ti letech uchýlil k životu v klášteře, kde za dalších 8 let zemřel.
A jaké IQ máte vy?