Fukušima se dodnes nevzpamatovala z hrůzných událostí. Polská fotografka na svých fotografiích zachycuje, jak to na některých místech ještě roky po katastrofě vypadá

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Prázdné ulice, opuštěné školy a supermarkety nebo zpustošené domy. Tyto děsivé obrázky zachycují budovy poblíž jaderné elektrárny Fukušima na východním pobřeží Japonska. Osm let poté, co došlo ke katastrofě, která navždy změnila místním lidem životy.

11. března 2011

Byla to nejhorší jaderná havárie od událostí v Černobylu roku 1986. Havárie japonské jaderné elektrárny Fukušima vznikla následkem zatopení elektrárny ničivou vlnou tsumani způsobenou mimořádně silným zemětřesením. Záření se dostalo do vzduchu, vody i půdy. 160 000 obyvatel bylo přinuceno k rychlému útěku. Stalo se tak 11. března 2011, dodnes se ovšem celá oblast z následků katastrofy nedostala a důkaz přivezla ze své cesty polská fotografka Natalia Sobanska. Do pobřežní oblasti Polka vycestovala za účelem prozkoumání zdejších opuštěných budov.

Dva dny mezi následky tragédie

Fotografka Natalie Sobanska spolu s manželem strávila celé dva dny mezi opuštěnými budovami a ulicemi města. Ještě dnes je na místě několik opuštěných obchodů se zbožím, které tam zůstalo v takovém stavu, jako když lidé prchali pryč od katastrofy. Na místě zůstalo ticho, prázdno a bezmoc, kterou se polská fotografka rozhodla zachytit na svých fotografiích. Při pohledu na ně ještě teď běží mráz po zádech.

Nic pro slabé povahy

Natalia pro MailOnline řekla: „Když jsem se svým mužem poprvé plánovala cestu do Japonska, byla jsem šťastná a nadšená, že půjdeme do Fukušimy. Ale moje štěstí se proměnilo v ohromný smutek s každým krokem, který jsem podnikla na prázdných ulicích. Miluji opuštěná místa, ale vidět všechny tyto věci ve školách a domech bylo tak traumatické. Když jste tam, zejména v oblasti zasažené vlnou tsunami, jste obklopeni hloubkou tragédie, která se tam stala. Rozbilo mi to duši.“

Samotné fotografie mluví za vše.

 

 

 

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kdy se stala tato tragédie?

Kdy se stala tato tragédie?

ZAVŘÍT