Fríský kůň jako urozený krasavec. Co jste o tomto vzácném plemenu nevěděli?

Přidat na Seznam.cz

Každý člověk by měl mít nějakého mazlíčka. Zatímco drtivá většina lidí má za mazlíčky pejsky a kočky, někteří lidé mají krapet většího mazlíčka, a to koně. Koně jsou velice oblíbení mazlíčkové, ale jsou určeni jen těm, kteří mají dostatek času se o ně starat či na nich jezdit. Pokud jste milovníkem koňů, pak se pravděpodobně vyznáte i v jednotlivých plemenech. A pokud se v plemenech vyznáte, pak víte, že takzvaný Fríský kůň je považován za urozeného krasavce a za velice vzádné plemeno.

Pokud hovoříme o Fríském koni, hovoříme o koni, který oplývá nejen svou vnější krásou a elegancí, ale také hovoříme o koni, který má charakter, který je učenlivý a velmi přátelský. Většině lidí se ihned vybaví tmavě černý kůň, kterému se jinak také říká černá perla. Pravdou však je, že Fríský kůň nemusí být nutně jenom černý. Sice tito koně nemohou být v jiných barvách registrováni, ale opravdu existují i Fríští koni s kaštanovým zbarvením.

To však není jediná zajímavost, kterou si o tomto vzácném koňském plemeni prozradíme.


Zajímavá fakta o Fríském koni

  • Když chcete Fríského koně zapřáhnout za kočár, musíte ho zapřáhnout za kočár, který je mu určen. Jedná se o takzvaný sjess, což je cizí označení pro tradiční kočár, který je jedinečný a precizně zpracovaný. Takový tradiční kočár bývá vždycky registrován a často i pro samotného koně.
  • Ptáte se, kde se vzalo jméno plemena? Tento kůň je pojmenován po svém domově, a to konkrétně po domově Frisko, což je území nacházející se v severní části Nizozemska. Jedná se o venkovskou oblast, která je proslulá svou zemědělskou činností.
  • Fríský kůň je nejen vzácné koňské plemeno, ale také je to jedno z nejstarších evropských plemen, které je známé. Fríští koně podle všeho žili už před třemi tisíci lety, dokonce je zapřahali i staří Římané.
Autor: Lenka S.

#kvíz Vyhodnocení |

👌 Skvěle! Všechny odpovědi máte správně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.