Fotky s ledním medvědem se staly symbolem národní hrdosti. Uhodnete, kde se tento nápad vzal?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Před nějakou dobou se francouzský sběratel historických fotografií Jean-Marie Donat (*1962) začal pídit po tom, kde se vzal ten lední medvěd, se kterým se chtělo vyfotit tolik lidí. Nakonec našel desítky snímků a vypátral i příběh, který za maskotem stojí. Jeho objev vás možná překvapí. 

První fotka se zdála být zajímavým unikátem

Jean-Marie Donat natrefil na první fotku s osobou v kostýmu ledního medvěda asi před 30 lety. Ihned upoutala jeho pozornost. Tehdy ani nemohl tušit, že takových fotografií koluje po světě daleko více a že se mu brzy dostanou do rukou další. Všechny je spojuje bílý chlupáč, povětšinou veselé obličeje a původ v Německu mezi 20. a 60. lety minulého století. 

Donat se začal s přibývajícími fotkami pídit po tom, co lidi na fotografiích vedlo k tomu, že se takto chtěli nechat zvěčnit.

Lední medvěd v berlínské ZOO a reklama na limonádu

Na tuto otázku mu poskytl vysvětlení jeho německý přítel. Na začátku 20. let do berlínské zoologické zahrady přibyli dva lední medvědi. Ihned si získali sympatie a zájem široké veřejnosti. Chodily se na ně dívat celé rodiny a zejména děti žadonily o fotografii právě s nimi. Mohl to být impulz k vytvoření dotyčného převleku?

Existuje ale i druhá verze, která tvrdí, že kostým vytvořila společnost Steiff jako reklamní tahák na Fantu. U Coca Coly, pod kterou Fanta spadá, se lední medvěd poprvé objevil v roce 1922. Fanta jako nápoj vznikla s počátkem 40. let právě v Německu jako náhrada za Coca Colu, kterou tam nebylo možné vzhledem k situaci ve světě dovážet a vyrábět. 

Medvěd měl povzbudit občany v těžkém válečném období, odvrátit pozornost od hrůz, které s ním souvisely, a naopak navodit klidnou až veselou atmosféru. Nacisté to podporovali a vytvořili okolo něj kult národního maskota. 

autor: Germania International

S medvědem se fotily děti, celé rodiny i vojáci wehrmachtu

Maskot si popularity užíval před válkou, během ní i dlouho po ní. Patřil opravdu k národnímu specifiku této doby. S ledním medvědem se v průběhu čtyř desetiletí fotili všichni – děti, celé rodiny, jednotlivci, páry, ale také i vojáci wehrmachtu vč. důstojníků. S trochou nadsázky se dá říci, že v době největší slávy měl snímek s medvědem v rodinném fotoalbu snad každý. 

Yeo-Thomas podporoval odboj ve Francii, dlouho unikal gestapu a následně přežil brutální mučení i Buchenwald.

Jean-Marie Donat fotografie sbíral přes 20 let a rozjel kvůli nim soukromou pátrací kampaň v mnoha antikvariátech a starožitnictvích. Svou rozsáhlou sbírku fotografií, na nichž se vyskytuje člověk v převleku ledního medvěda, vydal v roce 2015 knižně. Své komentáře připojil německý umělec a filozof Klaus Peter Speidel, vítěz ceny AICA France 2015 za uměleckou kritiku. Dvousetstránková publikace nese název TEDDYBÄR a byla vydána jen v omezeném nákladu (500 ks), který se rychle vyprodal.

Autor: Veronika Rybenská
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Tagy:
zavřít reklamu