Fenomén květnového svátku práce získal nový význam až po pádu komunistického režimu

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Blíží se první máj, který je spojen s tradicí svátku práce. Slaví se po celém světě a uctívá památku různých historických úspěchů dělnického hnutí. Ve dnech studené války se Češi zúčastnili prvomájových přehlídek.

V dnešním kontextu nikdo moc neřeší, co se za prvním májovým dnem skutečně skrývá a každý velmi rád uvítá den volna. Alternativ, jak si vyložit svátek na prvního máje je mnoho. Nicméně dost často člověk slýchává o symbolu jaru a lásky, což koneckonců napovídá i báseň „Máj“ od Karla Hynka Máchy.

Historické pozadí svátku práce

První květnový den je celosvětově oslavován jako Mezinárodní den pracujících. Začátek oslav dne práce se datuje ke 4. květnu 1886, kdy američtí dělníci stávkovali v Chicagu a požadovali 8hodinovou pracovní dobu.

Svátek práce jako povinná účast a radost?

Manipulace pracovníky stran byla dost výrazná, takže vzpomínky jsou pro mnohé spíše smutného rázu. Smysl svátku práce u nás je spojen s pádem komunistů v roce 1989, kdy se vrátil do režimu předválečného období a je opět státním svátkem pro pracující lid. Prvomájový průvod na znamení vítězných dělníků jakoby vymizel a stal se měšťanským rituálem.

Masivní dělnické nebo odborové hnutí, které tehdy existovalo, svůj význam ovšem mělo. Boj za určitá lidská práva by se dal přirovnat spíše k demonstracím. Jenže dnešní moderní lid má vidinu úplně někde jinde, takže těžko lze tuto symboliku spojit s rituálem prvomájového průvodu.

Staré způsoby uvažování již nikoho nepřitahují. Vzbudit zájem o historii svátku práce by vyžadovala značné úsilí, protože lidé nerozumí pořádně ani sami sobě. Navíc nemají ani snahu pochopit podstatu a bádat v minulosti, proč to tak je.

Nadčasové pojetí svátku práce

Proč se Češi líbají pod rozkvetlým stromem zrovna na 1. máje? Slaví radost z jara a někdo nemá ani ponětí, co se skrývá za svátkem práce v historickém kontextu. Ve dnech před sametovou revolucí byli Češi nuceni se zúčastnit ceremoniálu, že plno z nich vnímá tento den raději jen jako „den lásky“. Nejfrekventovanější místa, která Češi využívají k polibkům jsou pod rozkvetlými třešněmi Petřína v Praze.

Květen, jakožto měsíc lásky, má v českých dějinách však dlouholetou tradici, delší než komunismus.

Zdroj: english.radio.cz, jobspin.cz

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu