líbání pod jmelím (zdroj foto: today.com) | ilustrační fotografie
článek: Fakta o Vánocích, které jste dost možná ještě neslyšeli. Jak se slaví Vánoce ve světě a kde se vzaly některé tradice?
Vánoční stromeček vzhůru nohama si asi nedokážeme představit. Ale dříve tomu tak skutečně bylo a lidé měli stromeček zavěšený na stropě. Stromeček v dnešní klasické podobě se poprvé podle historických záznamů objevil poprvé v lotyšské Rize v roce 1510. Z Lotyšska se pak tato tradice rozšířila do německých zemí a pak dále do světa.
Líbáte se také doma pod jmelím? Už v pradávných dobách lidé na celém světě přisuzovali právě jmelí doslova magickou moc. Keltští druidové vždy věřili, že jmelí přináší do domovů štěstí a zdraví, protože má léčivou moc. Jmelí se tak věšelo v každé domácnosti, aby byla zajištěná ochrana před zlými duchy. Lidé ovšem také věřili, že přináší i plodnost a kdo chtěl počít dítě, nesměl na jmelí o Vánocích zapomenout. Dodnes se zachovala tradice polibku pod jmelím. Párům, které se pod ním o Vánocích políbí, má přinést štěstí a spokojenost. Pokud ale chcete, aby jmelí fungovalo přesně tak, jak má, měl by vám ho někdo darovat a vy zase na oplátku jemu.
Každé dítko na Štědrý večer čeká jen na to, až se rozezní cinkání zvonečku, ohlašujícího příchod Ježíška, který pod stromečkem zanechal vánoční dárečky. V pohanských dobách se tento zvyk zavedl, ale měl mnohem větší poslání. Cinkáním zvonečku se totiž odháněli zlí duchové a démoni.