Fakta o tajemných hlubinách oceánů. Vydejte se s námi na místa, která nás nepřestávají udivovat.

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Už dvanáct lidí se prošlo po povrchu Měsíce. Za to nejhlubší podmořskou propast Challenger v Mariánském příkopu navštívili pouze tři lidé. A jedním z nich byl dokonce slavný filmový režisér James Cameron. Na dno této propasti bychom mohli dát celou horu Mount Everest, tak je hluboká. A pořád by chybělo několik kilometrů, aby se hora dotkla hladiny. Oceány sice máme na dosah ruky, i tak je v nich ale mnoho neprobádaného a tajemného.

Většinu mořských obyvatel ani neznáme

Oceány jsou tak hluboké a obrovské, že se vědcům ještě ani nepodařilo objevit všechny jejich obyvatele. Podle odhadů vědeckých průzkumů žije v oceánech až 700 000 druhů různých živočichů. Vědci ale zatím identifikovali jen asi třetinu.

Důkazem toho, že oceány jsou pro nás stále velkou neznámou je i fakt, že díky častým vesmírným misím se dodnes zjistilo více o rudé planetě Marsu nebo o Měsíci, než o hlubokých vodách oceánů.

Podmořské příšerky Želvušky

V oceánech žijí mikroskopické příšerky, kterým říkáme Želvušky. Želvušky se považují za nejodolnějšího tvora planety vůbec. Pokud se dostanou do nepříznivých podmínek pro život, upadnou do stavu, který se nazývá anabióza. V tomto stavu se stávají dokonale odolné vůči okolním vlivům. Ttak Želvušky vydrží sucho, osm hodin pomořené do kapalného helia, bod varu nebo působení škodlivého záření. Tyto příšerky se proto vyskytují jak v oceánech, tak i na ledovcích nebo na pouštích. A dostaly se dokonce už i do vesmíru, kam je odeslali vědci. Želvušky se vrátily po deseti dnech v úplně stejném stavu, jako když odlétaly.

Až 80 % života na Zemi je v oceánech

Přibližně 80 % všech živých tvorů na naší planetě se nachází v oceánech. A i přesto my sami o nich víme pořád tak málo. Vědcům se doposud podařilo prozkoumat pouhých 5 % z celkové plochy všech oceánů. A i když se toto číslo zdá malé, i tak jde o poměrně obrovský úspěch.

Hluboké podmořské muzeum

Takto přesně bychom mohli oceány také nazývat. Na dně oceánů bychom totiž našli nespočet nejrůznějších vraků lodí, letadel a možná i starobylá města. V hloubkách oceánů se skrývá nespočet různých artefaktů, které mapují lidskou civilizaci od jejích počátků. Některé tak mohou být staré i několik tisíc let. Možná bychom se tak velice divili, co všechno bychom v oceánech vlastně objevili.

Kdybychom všechny oceány vypustili jako bazén, asi bychom se nestačili divit.

 

Autor: Martin Liška
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Kolik % z celkové živočišné říše se nachází na zemi?

Kolik % z celkové živočišné říše se nachází na zemi?

zavřít reklamu