Fakta o lidském smíchu… Proč hraje smích důležitou roli v našem zdraví?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Smích je univerzální formou komunikace, a i když tomu druhému nerozumíme, dobře víme, že když se zasměje, nemusí už nic dodávat. Dokonce se odhaduje, že smích se u lidí objevil ještě před samotným vývojem řeči. Jaká zajímavá fakta o lidském smíchu ještě nevíte?

Mozek dokáže rozeznat falešný smích

Pokud uslyšíte předstíraný nebo vynucený smích, vyvolá to vyšší aktivitu v přední části mozku, který napomáhá pochopit emoce druhých lidí. To nám napovídá, že mozek se automaticky pokouší zanalyzovat, proč se druhý člověk směje úmyslně.

Je opravdu nakažlivý

Zvuk smíchu aktivuje v mozku oblast motorického kortexu, který je odpovědný za pohyby svalů ve tváři. Po zaregistrování smíchu se váš mozek připravuje na připojení k němu.

Pomáhá nám hubnout

Smích zvyšuje výdej energie i tep asi o 10 až 20 procent. Takže smíchem, který trvá 10, až 15 minut naše tělo spálí 10 až 40 kalorií. Pokud by to mělo mít nějaký efekt, museli byste se smát alespoň hodinu.

Utužuje partnerské vztahy

Páry, které používají smích a úsměvy při diskuzích o vážných tématech, se okamžitě cítí lépe. Lidé spolu také déle vydrží, když se společně umí zasmát. I z dlouhodobějšího hlediska tak zaznamenávají ve svém vztahu lepší úroveň.

Je lék na všechno

Studie o smíchu dokonce dokázaly, jaký přínos má smích pro lidské zdraví. Zjistilo se, že komedie zlepšují funkci krevních cév a zvyšují průtok krve u lidí ve věku 20-ti let. Jiné výzkumy zase ukazují, že smích zlepšuje imunitu, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a také napomáhá zlepšit spánek.

Brát všechno s humorem se prostě vyplatí. Když se budete pořád smát a usmívat, budete se mít nejlépe.

Autor: Michaela Richterová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | O kolik procent zvyšuje smích výdej energie i tep?

O kolik procent zvyšuje smích výdej energie i tep?

ZAVŘÍT