Fakta o lásce ve středověku…I tahle doba byla kupodivu romantická

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Přestože se středověku přezdívá doba temna, nebylo ve skutečnosti období mezi 9. – 16. stoletím v Evropě až tak temné. Z filmů, knih, seriálů známe mnohé romantické příběhy plné lásky. A od skutečnosti se zas až tak moc neliší.

Muži a ženy se už nechtěli jen rozmnožovat, ale poznali skutečné city

Ve starověkém Řecku a Římě byl vztah mezi mužem a ženou založen na jediném – na touze rozmnožovat se a plodit své potomky. Manželství tak bylo vlastně jen o spolupráci. Až křesťanství představilo myšlenku lásky a ta začala pomalu kořenit v lidských myslích. Láska začala vzkvétat a to přinejmenším mezi šlechtou. A příběhy o rytířích konajících hrdinné činy ve jménu lásky a dámy svého srdce jsou dodnes známé jako jedny z nejběžnějších středověkých příběhů. Něco na tom pravdy asi opravdu bude.

Různé podoby lásky

Manželství byla ve středověku dohodnutá. Láska v manželství byla tehdy ještě skutečně jen opravdovou výjimkou. Láska tak vzkvétala ale úplně jinde. Tehdy bohužel neměli na výběr. Manželství bylo uzavřeno a dohodnuto na základě politických otázek, výhodnosti nebo ekonomické nutnosti. Bylo nemožné vzít si někoho z jiné sociální vrstvy. To ovšem neznamenalo, že by se lidí v odlišném postavení do sebe nemohli zamilovat.

V touze po romantice a lásce tak vzniklo pojetí lásky, které nazýváme ctná láska. Ctná láska spočívala ve zbožném uctívání krásné ženy. Rytíři se dvořili krásným dámám a uctívali je, i když takovou lásku můžeme označit spíše jen za platonickou. Vznikala také pastorální láska. Ta byla založená na vztahu mezi rytířem a pastýřkou. Na jejím základě bylo napsáno mnoho příběhů a písní. Psali se takzvané pastorály.

Nejde jen o smyšlené pohádky

Ze středověku známe mnoho krásných a poutavých milostných příběhů. Možná vás potěší, že ne všechny jsou smyšlené. Jeden z takových tragických milostných příběhů se odehrál ve 12. století v Paříži. Teolog a filosof Petr Abélard se stal učitelem mladé dívky Heloisy. Samozřejmě se do sebe zamilovali a dívka otěhotněla. Aby se ovšem mohli vzít, musel by se Petr vzdát své teologické kariéry, což Heloisa odmítla. Rozhodli se tedy, že dívka porodí tajně v klášteře a poté se tajně vezmou. Což už bohužel nestihli. Nepřízeň osudu a Heloisin strýc zasáhli tvrdě. Heloisa skončila v klášteře a Petra už nikdy nespatřila. Do konce života si ovšem vyměňovali milostné dopisy a nikdy na sebe a svou lásku nezapomněli.

Ve středověku nebylo lehké žití ale lidé už i tehdy věděli, že láska i hory přenáší.

 

Autor: Katka Procházková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | Ve kterém století se odehrál milostný příběh Petra a Heloisy?

Ve kterém století se odehrál milostný příběh Petra a Heloisy?

zavřít reklamu