Fakta o druhé světové válce – tohle jste o nejděsivějším konfliktu nevěděli

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Ty nejdůležitější informace okolo druhé světové války znají všichni, i ti kteří se o historii a válečné konflikty příliš nezajímají. Co jste ale pravděpodobně ještě neslyšeli, jsou následující zajímavosti a fakta kolem nejhrůznějšího konfliktu naší historie.

Děsivé prvenství

Druhá světová válka drží jedno velmi smutné prvenství. Byla totiž tím nejničivějším vojenským konfliktem v celé lidské historii. Stála víc peněz, zničila víc majetku a zabila mnohem více lidí než jakákoliv jiná válka kdykoliv před tím i potom. Její brutalitu a krutost dokazuje i to, že z každých pěti německých vojáků, kteří padli v boji ve druhé světové válce, zahynuli čtyři na východní frontě.

Tak se bojovalo na frontě proti Sovětům. Celých 80 procent mužů, kteří se narodili v Sovětském svazu v roce 1923, druhou světovou válku nepřežilo. Během obléhání Leningradu pak zemřelo více Rusů – vojáků i civilistů než kolik za dobu celé války dohromady ztratila americká i britská armáda svých vojáků. Ze 40 tisíc vojáků, kteří během války sloužili na německých ponorkách, se domů vrátilo pouhých 10 tisíc.

A tím to samozřejmě ani zdaleka nekončí. V Sovětské armádě museli sloužit a umět zacházet se zbraní i ženy. Za celou válku jich sloužilo více než 800 000. Asi nejslavnější ženou, které ve válce sloužila je, ale britská královna Alžběta II. Ta své uplatnění našla jako řidička a mechanička.

Kam se poděli němečtí váleční zločinci

Za svá zvěrstva, která nacisté páchali na Židech, bylo potrestáno jen málo válečných zločinců. Drtivá většina německých válečných zločinců se totiž na konci války vydávala za uprchlíky a skrývala v uprchlických táborech. Díky tomu unikli spravedlivému trestu a dostali se na svobodu. Řadě z nich se také podařilo úspěšně uprchnout do Jižní Ameriky, zejména do Argentiny.

Možná jste ani nevěděli, že před tím než se nacistické Německo rozhodlo řešit židovskou otázku tím, že Židy bude posílat hromadně na smrt do plynových komor v koncentračních táborech, existoval reálný návrh na jejich odsunutí na Madagaskar.

Nacisté zabili na popravištích a v koncentračních táborech mimo jiné také miliony Poláků. Ovšem některá polská batolata i děti se jim podle vzhledu zdáli vhodné k poněmčení. Během celé války tak bylo z Polska uneseno na 50 tisíc dětí, které poté adoptovali noví němečtí rodiče. Adolf Hitler měl v plánu sesbírat tisíce židovských artefaktů a vytvořit z nich po válce „Muzeum zaniklé rasy“.

Třetí atomová bomba i platy vojáků

Pokud by po svržení druhé atomové bomby na Japonsko dále odmítal císař kapitulovat, měla přijít na řadu ještě třetí atomová bomba. Jejím cílem by pak podle plánu bylo rovnou hlavní japonské město Tokio. V roce 1941 si americký vojín vydělal 21 dolarů (asi 525 Kč) měsíčně. V roce 1942 už, ale mzda vzrostla více než dvojnásobně na 50 dolarů (asi 1250 Kč) měsíčně.

Synovec nacistického vůdce Adolfa Hitlera – William Hitler sloužil během druhé světové války u amerického námořnictva. Po skončení války si své jméno raději nechal změnit.

A poslední pikantnost na závěr. Chlapci Calvinu Grahamovi bylo pouhých 12 let, když o svém věku lhal a dostal se tak k americkému námořnictvu. A než stihlo námořnictvo zjistit jeho skutečný věk, stihl tento statečný chlapec posbírat hned dvě vyznamenání – bronzovou hvězdu a purpurové srdce.

I když se historici shodují, že druhá světová válka vypukla 1. září 1939, kdy nacisté napadli pod falešnou záminkou Polsko, řada zemí, které se války zúčastnily, má jako její začátek stanovené jiné datum nebo měsíc, podle toho kdy se samy do konfliktu přidaly, nebo kdy jim byla válka oficiálně vyhlášena.

Autor: Vlastimil Vachta
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

#kvíz 1 / 1 | synovec Adolfa Hitlera

Jak se jmenoval synovec Adolfa Hitlera?

zavřít reklamu