Expedice, která se uskutečnila v letech 1804 – 1806 byla vůbec první pozemní výpravou, kterou vyslal tehdejší americký prezident Thomas Jefferson. Vedoucími výpravy se stali dva cestovatelé Meriwether Lewis a William Clark. Doprovázeli je ještě dva pomocníci – indiánka Sacagawea a její manžel Toussaint Charbonneau.
Cíl výpravy
Cílem této výpravy bylo zmapování a prozkoumání nových území, mapování zdrojů a také dokázat, že přes Skalnaté hory vede průchodná cesta až k Tichému oceánu. Expedice pak položila základy pro západní kontinentální expanzi Spojených států během 19. století. Výprava vyrazila napříč kontinentem až k břehům Tichého oceánu a zase zpět.
Nákup Louisiany
V roce 1803 se rozhodl prezident Thomas Jefferson, že od Napoleona odkoupí teritorium Louisiany. V té době již začal plánovat výpravu napříč celým kontinentem. Samotná cesta začala 14. května 1804 ve směru proti proudu řeky Missouri. Cestovatelé pak překročili vrcholy Skalnatých hor a plavili se po řece Columbii. Na zpáteční cestě se však cestovatelé rozdělili. Zatímco Lewis našel snazší přechod ve Skalnatých horách, Clark chtěl prozkoumat řeku Yellowstone. Do St. Louis se ale nakonec vrátili společně v roce 1806.
Výsledky výpravy
Jedním z nejvýznamnějších výsledků této výpravy bylo lepší poznání geografie severozápadu a vznikla také první přesná mapa této oblasti. Před výpravou jen velmi málo Američanů znalo velikost a rozsah Skalnatých hor. Během výpravy došlo také k lepšímu pochopení přírodních zdrojů v této oblasti. Cestovatelům se podařilo zdokumentovat na stovky druhů zvířat a rostlin vyskytujících se na severozápadě. Za dva roky objevování přinesli více výsledků než jakákoliv jiná výprava před nimi.
Také došlo k velmi významnému navázání přátelských vztahů s některými zdejšími domorodými kmeny. Bez pomoci původních obyvatelů Ameriky by expedice neměla ani šanci na tak úspěšný návrat.