Existuje tisíce druhů orchidejí, ale jen ty vzácné připomínají svým vzhledem rozkošné opičky

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Svět přírody je plný opojné vůně a zázraků. Rostliny a zvířata mají někdy neuvěřitelné vlastnosti, díky nimž jsou si velmi podobné. Ani orchideje nejsou výjimkou. Ve skutečnosti lze spatřit určitý druh orchideje, který vypadá jako roztomilé opice. Milovníci fauny a flory tento přírodní ukazatel krásy jistě ocení. Kdo by nemiloval rozkošnost?

Uvědomili jste si někdy, že je více než 30 000 různých orchidejí?

Některé z nich představují jednoduché květiny, ale jiné jsou tak nádherně zbarvené, že berou člověku doslova dech. Takovým příkladem je právě opičí orchidej, která ve svém znaku nenese jen neobyčejný název, ale také „tvář“ opice.

Kde se s ní můžete v přírodě setkat?

Opičí orchidej (Dracula Simia) se nachází v lesích Peru a jihovýchodního Ekvádoru. Roste hluboko v lese v oblacích v několik set metrech nad mořem. Kombinací nízkých okvětních lístků ve stoncích utváří dojem, že se díváte do tváře opici. Je to zážitek!

Toto květenství pokřtila botanička Carlyle A. Luerenová již v roce 1978. Zmínila se totiž o seskupení okvětních lístků připomínající opice. Navíc vlastní ještě jednu zvláštnost, překvapivě voní citrusovou vůní, která vám hned evokuje představu čerstvých pomerančů.

Tato orchidej může kvést kdykoliv během roku. Existuje 118 druhů květů a všechny pocházejí z Mexika, Střední Ameriky, Kolumbie, Peru a Ekvádoru. Právě v Ekvádoru se jich nalézá jejich dobrá polovina.

Jak pěstovat opičí orchidej?

Zřejmě vás láká takovou květinu pěstovat i za domácích podmínek, ale není to tak snadné. Má své specifické požadavky na prostředí. To by mělo být vlhké a nižší teploty. Předpokladem úspěchu je také slabé denní světlo.

Je nutné jim pořídit rašeliník, který jim poskytne dostatek vláhy. Vzhledem k tomu, že je péče o tuto rostlinu náročná, je pro začátečníka lepší zvolit jiný druh orchideje a až potom se pokusit o opičí orchidej, trénink je trénink.

Zdroj: realfarmacy.com

Autor: Renata Horáková
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT