Existenciální je slovo roku 2019. Kolikrát jste ho letos použili vy?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Každý rok nejrůznější slovníky vyhlašují nejpoužívanější slovo roku. Obvykle jde o slovo, které se v daném roce nejvíce využívalo, vyhledávalo na internetu a používalo v médiích. Letos bylo tímto slovem vyhlášeno, slovo existenciální.

Slovo, které zachycuje pocit zápasení s přežitím

Slovo existenciální doslova i obrazně zachycuje lidský pocit zápasení s přežitím, ať už jde o naši planetu, naše blízké nebo náš způsob života. Slovo se nejvíce objevovalo v nejrůznějších diskuzích na internetu a to ve všech tématech, která se letos hojně probírala napříč celým světem. Hovoříme zejména o tématech, jako jsou změny klimatu, násilí, zbraně, války nebo demokracie.

 

Definice přídavného jména ve dvou smyslech

Redaktoři slovníku samotné slovo definují ve dvou smyslech. Tím prvním je existence vztahující se k existenci. Už v anglické literatuře, ze 16. století toto slovo nacházíme ve smyslu sázka na skutečnost něčeho nebo někoho. Tedy jeho samotná existence. Existenční hrozba nás tedy staví do reálného konkrétního nebezpečí.

Druhý smysl pro slovo existencionální se týká povahy lidské existence. Je určováno svobodným rozhodnutím jednotlivce. Tento existenciál byl zaznamenán poprvé na začátku 20. století a souvisí s existencialismem, tedy filozofií, která podtrhuje naši individuální podstatu při vytváření smysluplných a autentických rozhodnutích o našich životech.

Nejvíce vyhledávané slovo roku 2019 nám tedy ukazuje a signalizuje, že se šíří světem obavy o naši bezpečnost a lidské zabezpečení před katastrofami, které se dějí. A nejde jen o přírodní katastrofy, ale i to, jak se sami lidé dokážou chovat k lidem. Možná je čas se nad tím pozastavit, setřást ze sebe všechen pesimismus a zeptat se sami sebe, co vlastně děláme a jaká rozhodnutí činíme tváří v tvář našim výzvám.

Také jste podobné obavy v letošním roce pocítili?

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
ZAVŘÍT