Emmeline Pankhurst: Bojovnice za práva žen, na kterou se neprávem zapomnělo

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Emmeline Pankhurst vojensky bojovala za zajištění hlasovacích práv žen na počátku dvacátého století. Tehdy totiž bylo hlasovací právo výsadou pouze mužské části společnosti. Ženám se stále přikládal pouze reprezentativní a mateřský úděl.

Jednoduše muži nevěřili, že by žena mohla zvládnout vést velkou firmu nebo zvolit kandidáta do parlamentu. S hnutím Suffragette se ale všechno změnilo.

Emmeline Pankhurst neměla lehké mládí

Rodným jménem Emmeline Goulden se narodila 15. července 1858 do politické rodiny. Od malička tak slýchala posměšné poznámky směrem k ženskému pohlaví a je docela dobře možné, že si právě v mládí vybudovala odvahu bojovat za práva žen. Roku 1879 se provdala za právníka a stoupence volebního práva žen Richarda Pankhursta. Emmeline konečně našla někoho, s kým mohla své myšlenky sdílet.

Dohromady měli spokojení manželé 5 dětí, včetně 3 dcer. To však nezastavilo politické aktivity ani jednoho z rodičů. Emmeline Pankhurst byl za své názory několikrát uvězněna, ale nikdy zlomena! Odvážná žena, že? Nadále držela protestní hladovku, protože její potravou byla síla a podpora statisíců ostatních žen.

Když začala první světová válka, Emmeline využila svých politických kontaktů na podporu válečného úsilí, a tím pádem i zajištění její věci. Bohužel zemřela jen krátce předtím, než dosáhla své největší ambice. Ženy měly mít stejné hlasovací právo jako muži, avšak strůjce úspěchu Emmeline Pankhurst se toho nedožila.

Emmeline založila několik ženských organizací!

V průběhu svého života založila Emmeline dvě ženské volební organizace a ženskou franšízovou ligu bojující za volební práva vdaných žen. Hlavním úspěchem byla ovšem ženská sociální a politická unie, později známá jako Suffragette. Myslíte si, že ženy bojovaly v rukavičkách? Ani omylem! Suffragette se tvrdě vojensky pustila do prosazování volebního práva žen. Jejich motem bylo skutky, ne slova. Emmeline si totiž myslela, že motivačními projevy nikoho nezíská, takže se Suffragette soustředila na přímou akci.

Odehrála se občanská revoluce?

Metody Suffragette byly skutečně velice tvrdé, ale fungovaly. Ženy pořádaly demonstrace, rozbíjely okna, prováděly žhářství i protestní hladovky. Bez větších výčitek dělaly násilnické výtržnosti včetně porušování zákona a ničení majetku.

Některé členky dokonce házely kameny do oken předsedy vlády a jiné napsaly výstižnou pasáž z Listiny práv a svobod na zeď Senátu. Zdá se vám to málo? Čelnky Suffragette také odpálily několik bomb a hodily sekeru na vůz ministerského předsedy. V roce 1908 byla Emmeline poprvé zatčena. Na 6 týdnů je poslána do vězení, ale za svou věc bojuje dál.

Světová válka Suffragette pomohla

Ačkoliv musely ženy pozastavit během světového konfliktu své militantní aktivity, paradoxně jim válka pomohla. Ženy totiž musely dělat práce obvykle vykonávané pouze muži a dělaly je stejně dobře! Roku 1918 tak členky Suffragette konečně dosáhly alespoň částečného vítězství. Volební právo bylo dáno ženám starším 30 let s potřebným vzděláním. O 10 let později už ale mohly volit i ženy starší 21 let. Tím konečně ženy získaly stejné hlasovací právo jako muži.

Odhodlání Emmeline Pankhurst a její organizace Suffragette nebylo nikdy doceněno. I když se o to dodnes několik jednotlivců i hnutí snaží, vždy je jejich snaha smetena ze stolu. Proč nemůže svět znát pravdu o tom, jak si ženy musely vlastníma rukama vybojovat jedno ze základních lidských práv? 

Zdroje: biography, bbc, wikipedia

Autor: Lenka Svobodová
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu