Duševní choroby slavných… Když ani sláva a peníze nestačí a duše se trápí

Většinou vznikají duševní choroby na základě nějakých dispozic. Jako je například způsob výchovy, události, které se objevily během života jedince a nějak výrazně ho ovlivnily či potíže v mezilidských nebo pracovních vztazích. Některé duševní choroby mohou mít i genetický základ. Určité změny v mozku mohou vyvolat i léky nebo těžká zranění. A lidé, kteří jsou denně vystavováni velkému tlaku a zájmu širokého okolí jsou logicky více náchylní ke vzniku různých duševních onemocnění. Které slavné osobnosti potrápila duše a kdo svůj boj s démony prohrál?


Kurt Cobain

Kytarista a zpěvák legendární kapely Nirvana byl jedním z nejvýraznějších symbolů devadesátých let. Davy z něj šílely, snad všichni ho milovali. Jeho divokou a jedinečnou hudbu zbožňovaly davy miliónů fanoušků po celém světě, jeho plakáty zdobily nejeden dívčí pokojíček. On sám ale nikdy moc veselý nebyl a trpěl poruchami soustředění ADHD a bipolární poruchou.

Anketa: Který z těchto umělců je vám nejbližší?
Celkem hlasů: 159
Velmi se u něj střídaly období, kdy byl hyperaktivní a kdy byl naopak utlumený a v depresích. Na svou nemoc bral léky, ale od těch velmi snadno přešel k drogám, ke tvrdým drogám, na kterých si vypěstoval závislost. Pomoc nechtěl a tak nebylo cesty zpět. Bylo mu 27 let, když si naposledy píchnul heroin, napsal dopis na rozloučenou a prostřelil si hlavu. Jak pro ten umělecký, tak pro celý svět to byla obrovská ztráta. Jemu se ale konečně ulevilo.

Elton John

Další umělec obrovského formátu, který tíhnul k drogám a alkoholu. Navíc si Elton John myslel, že je tlustý a odmítal jíst. V jednom rozhovoru přiznal, že byly dny, kdy jen kouřil marihuanu, šňupal kokain a pil alkohol. Do toho nespal a celé dny si zakazoval jíst. To se ale nedá vydržet věčně. Když ho přepadl obrovský hlad, nacpal se až k prasknutí a všechno šel vyzvracet. A tak stále dokola. V jednu chvíli tak bojoval nejen se závislostí na drogách, ale vypěstoval si i anorexii a poté bulimii. Zpěvák se ale naštěstí nakonec vzpamatoval, vyhledal pomoc a dostal se jak ze své závislosti, tak i z bulimie.

Heath Ledger

Herec, který bravurně ztvárnil jak roli homosexuála v dramatu Zkrocená hora, tak i roli Jokera v Temném rytíři, měl skvěle našlápnutou kariéru, kdyby… Kdyby se neléčil kvůli časté podrážděnosti, depresím a nespavosti. Utápěl se tak v alkoholu i v drogách, aby vůbec mohl usnout. Silné léky na spaní v kombinaci s alkoholem ale tvořily doslova smrtící koktejl. Léků užíval stále více a v lednu roku 2008 si jich vzal tolik, že usnul a už se bohužel neprobudil.

Winona Ryder

Tato herečka začala hrát už velmi jako malé dítě. Byla považována za jeden z největších talentů své generace. Sláva a bohatství si ale vybraly svou daň. Winona nemohla normálně dospívat, neměla své soukromí a vůbec neprožila běžně radosti i starosti teenagera. Přišla o dětství a navíc nezvládala náhlou slávu a bohatství. A i když si mohla za své honoráře koupit co chtěla, začala trpět kleptomanií. Měla nezkrotnou touhu chodit do obchodů krást. Také užívala léky a kombinovala je s alkoholem. V roce 2001 ji, ale přistihli při krádeži a byla odsouzena k léčení a veřejně prospěšným pracím. Dnes tvrdí, že právě to jí zachránilo život a odrazila se ode dna. Dnes už zase naplno hraje a žije spořádaným životem.

Robin Williams

Herec a skvělý komik, který rozdával radost a úsměvy všude kolem sebe. Jen jemu samotnému radost v duši chyběla. My ho znali především ze skvělých komedií, jako člověka, který si umí udělat srandu z čehokoliv a vykouzlí úsměv na tváři úplně každému. On sám byl ale většinu svého života smutný a utápěl se v depresích. Později ve středním věku se k tomu přidala i vzácná forma demence. Herec tak trpěl třasem, měl výpadky paměti, nespal a neuměl občas rozeznat co je skutečné a co není. Sám se rozhodl, že už dál nechce takto trpět a v srpnu roku 2014 se ve svém domě oběsil.

Ne každý je tak silný, aby svůj boj s nemocí mohl vyhrát.

 

 

Autor: Vlastimil V.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí
NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 8 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí
GirlWorld.cz - aktuálně čte 22 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 8 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 38 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 38 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 38 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 8 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 22 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 22 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 22 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí CarsMag.cz - aktuálně čte 10 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí GirlWorld.cz - aktuálně čte 22 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 38 lidí ProÚspěch.cz - aktuálně čte 38 lidí NechápavýAdvokát.cz - aktuálně čte 36 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 8 lidí ZdraveRady.cz - aktuálně čte 8 lidí SpokojenéŽeny.cz - aktuálně čte 8 lidí SFDB.cz magazín - aktuálně čte 11 lidí BydlímeChytře.cz - aktuálně čte 15 lidí StoryMag.cz - aktuálně čte 48 lidí
Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.