I když císař Rudolf II. byl po celý svůj život svobodným mládencem a svatební chomout ho nelákal, žen se nezříkal. Jeho milenka hraběnka Kateřina Stradová, s níž udržoval poměr od jejích patnácti let, mu porodila hned šest potomků, o které se jejich císařský otec postaral.
Ze dvou dcer se staly jeptišky, jeden ze synů byl vojenský důstojník a další dcera se provdala za hraběte. Největší plány měl císař Rudolf II. ovšem se svým nejstarším nemanželským synem Juliem Ceasarem d´Austria, které se však jeho synovi nepodařilo naplnit.
Rodinné dědičné zatížení Habsburků
Jak je všeobecně známé, trpěl Rudolf II. duševní nemocí, kvůli níž propadal melancholii a podezřívavosti a která poznamenala zvláště závěr jeho panování. Císař si nesl rodinné zatížení, o která nebylo u Habsburků nouze. Duševně nemocných osob měli v rodině docela hodně.
Pánem na zámku v Českém Krumlově
Rudolf II. se snažil dát svému prvorozenému levobočkovi co nejlepší vzdělání a u dvora mu najít důstojné postavení včetně reprezentativního sídla, kterým se stal Český Krumlov. Do něho se Julius Caesar přestěhoval v roce 1606 po svém pobytu v kartuziánském klášteře v Gamingu v Horním Rakousku. Krátce nato se seznámil s dcerou českokrumlovského lazebníka Markétou Pichlerovou. Ta se stala jeho milenkou a družkou.
Bohužel rodinné zatížení duševní chorobou se nevyhnulo ani Juliu Caesarovi. Po jedné z hádek s Markétou se rozběsnil tak, že nebohou dívku nejen zbil, ale také pobodal nožem a vyhodil ji z okna zámku v domnění, že je mrtvá. Markéta jako zázrakem jeho útok přežila a uzdravila se. Po tomto incidentu ji rodiče před Juliem Caesarem schovávali.
Čtěte také: Portrét muže s hlavou proraženou dřevcem, Gregor Baci po tomto zranění žil ještě rok.
Vězněm ve vlastním sídle
Když se dozvěděl, že dívka žije, trval na tom, aby se k němu vrátila, což rodiče s pochopitelných důvodů odmítli. Julius Caesar však vyhrožoval smrtí jeho otci, kterého nechal uvěznit, takže matka nakonec Markétu na zámek přivedla, čímž bohužel zpečetila jejích krutý osud. Netrvalo totiž dlouho, a Julius Caesar dívku brutálně zavraždil a její tělo zohavil.
Jeho čin vyvolal pozdvižení v aristokratických kruzích po celé Evropě. Rudolf II. nechal svého syna na českokrumlovském zámku doživotně uvěznit. U Julia Caesara naplno propukla schizofrenie a péče o něho byla náročná i pro služebnictvo. Nemyl se, neholil, oblečení na sobě trhal, žil ve špíně a nepořádku. Jeho zdravotní stav se zhoršil v červnu 1609 a 25. června umírá pravděpodobně na prasklý vřed.