Děsivé příběhy z nejtěžšího amerického vězení

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Trest smrti je již po staletí kontroverzním aspektem amerického systému vězeňství. Kalifornská věznice San Quentin je jedním z nejznámějších míst, kde se na trest smrti čeká. První poprava vězně se tu uskutečnila již v roce 1893. Věznice je známá jako jedna z nejtvrdších, nejnásilnějších a nejpřísnějších věznic ve Spojených státech. Jaké šokující příběhy se zde během let odehrály?

Nedůsledná plynová komora

V průběhu historie věznice San Quentin se používaly tři způsoby popravy – oběšení, plynová komora a smrtící injekce. San Quentin a nedaleká věznice Folsom se po určitou dobu dělily o „povinnost“ popravovat v Kalifornii oběšením. V roce 1938 ale byla v San Quentinu zprovozněna plynová komora. Ředitel druhé věznice proto začal posílat vězně na smrt tam.

Představitelé věznice se rozhodli plynovou komoru před použitím na prvním odsouzeném „otestovat“ na živém zvířeti. Do komory tedy umístili prase. Šokující je, že zvířeti trvalo více než 35 minut, než nakonec plynu podlehlo. Výrobce plynové komory přitom tvrdil, že plyn usmrtí odsouzeného za pouhých 15 sekund. Když tedy prase zemřelo až za více než půl hodiny, kalifornští vězeňští úředníci byli znepokojeni.

Od plynu ke smrtící injekci

Přibližně šest desetiletí byla plynová komora metodou trestu smrti. V roce 1996 se ale popravy začaly provádět smrtící injekcí. Prvním vrahem, který byl v San Quentinu popraven tímto způsobem, byl William Bonin, který měl přezdívku Dálniční vrah.

Bonin se přiznal k mučení téměř dvou desítek stopujících mužů a chlapců, na které narazil na kalifornských dálnicích v 70. a 80. letech. Poté, co své oběti náhodně našel, je na odlehlých místech zabil a jejich těla pohodil, dokud nebyl nakonec dopaden a uvězněn.

Zdá se, že Bonin si užíval pozornost, které se mu dostávalo v cele smrti, než byl rozsudek vykonán. Jako poslední jídlo si přál pizzu a zmrzlinu. Než mu byla do ruky aplikována vůbec první smrtící injekce v Kalifornii, pronesl poslední prohlášení.

Plynovou komoru pomáhal stavět a pak v ní zemřel

Do roku 1990 bylo v cele smrti v San Quentinu popraveno 501 lidí. Jedním z výjimečných příběhů byl příběh Alfreda Wellse. Wells byl ve 30. letech vězněm v normálním bloku sanquentinské věznice, kde si odpykával trest za vloupání. Během doby ve vězení dostal příkaz pomáhat při stavbě plynové komory.

Po několika dalších letech strávených v San Quentinu za vloupání byl Wells podmínečně propuštěn. Když se vrátil domů, začal se stýkat se svou nevlastní sestrou. Wellsova rodina s jejich vztahem nesouhlasila a spor došel tak daleko, že Wells nakonec zabil svého nevlastního bratra a další dvě ženy.

Po měsíci na útěku byl dopaden, odsouzen a poslán zpět do San Quentinu. V roce 1942 tak byl zabit v plynové komoře, kterou před necelými deseti lety pomáhal stavět.

Vězení se zamřížovanými okny.
zdroj: pixabay.com

Desítky let v cele smrti

V roce 1978 byla jednadvacetiletá žena jménem Theresa Graybealová na nákupu krmiva pro své milované psy. Měla to být obyčejná pochůzka, ale během několika okamžiků se z ní stala událost, která jí změnila život. Skupina čtyř mužů ji bez varování přepadla, odvezla za město a zabila.

Policisté skupinu rychle vypátrali, ale vykonaná spravedlnost byla přinejlepším rozporuplná. Jeden z útočníků dostal za svůj čin pouhých pět let. Dalšímu, který byl nezletilý, byla výměnou za jeho svědectví udělena imunita. Třetí muž byl odsouzen na dvanáct let a poslední, identifikovaný jako Douglas Stankewitz, byl usvědčen z vraždy a odsouzen k trestu smrti.

Od té doby Stankewitz tvrdí, že je nevinný. Přiznává, že byl té noci v autě, ale tvrdí, že to nebyl on, kdo Graybealovou unesl a zabil. V roce 2012 se zdálo, že nové informace o případu jsou částečně na jeho straně. Odvolací soud mu snížil trest na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění. Stále ale žije v cele smrti v San Quentinu, v loňském roce uběhlo už neuvěřitelných 44 let.

Ženské popravy

V San Quentinu bylo popraveno několik stovek mužů, ale jen několik žen. Nejznámější z nich byla Juanita Spinelliová. V době velké hospodářské krize byla v Kalifornii legendární postavou. Ve skutečnosti je velká část jejího života směsicí mýtů a faktů, které dnes není možné oddělit. Ví se ale, že byla velmi zběhlá v loupežích, krádežích a rabování, dokonce vedla „neformální školu“ pro budoucí zločince.

Učila mladé chlapce krást a ty nejtalentovanější pak přiváděla do své party. Dlouhou dobu se zaměřovali pouze na loupeže. V roce 1940 ale její gang zastřelil jednoho muže. Spinelliová byla za tento čin zatčena, odsouzena a poslána do cely smrti.

V roce 1940 byla představa, že by byla popravena žena, pro většinu americké společnosti nepředstavitelná. Ani ostatní vězni v San Quentinu nechtěli, aby zde popravili příslušnici něžného pohlaví. Někteří proto žádali o odklad její popravy, jiní se dokonce dobrovolně přihlásili, že ji v plynové komoře nahradí. Veškeré snahy byly ale marné, přibližně rok po odsouzení byla Spinelliová popravena.

Hrůzná poprava, která vedla k pauze

Aaron Mitchell byl odsouzen za vraždu policisty ve střední Kalifornii v roce 1960 a poslán do San Quentina. Stejně jako mnoho jiných vězňů před ním byl i Mitchell v dubnu 1967 poslán do plynové komory. To, co mělo být normální popravou, se ale stalo něčím jiným. Státem schválené zabití tohoto muže bylo tak traumatizující, že Kalifornie poté popravy pozastavila.

Situace byla od začátku napjatá. Mitchell se pokusil podřezat si zápěstí kusem kovu, který si den před plánovanou popravou propašoval do cely. Jiný vězeň to řekl dozorcům, kteří ho přispěchali zachránit. Když se ho na to ptali, očitý svědek uvedl, že Mitchell křičel: „Jsem syn Boží.“

Té noci se dozorcům podařilo Mitchella v cele u plynové komory uklidnit. O několik hodin později si však Mitchell svlékl šaty, znovu si otevřel rány a začal mluvit o Kristu. Druhý den byl odveden do plynové komory. Stráže stály u něj, když měl možnost říci svá poslední slova, která zněla: „Já jsem Ježíš Kristus.“

Přítomní psychiatři se obávali, že se psychicky zhroutil a neměl by být popraven. Poprava ale byla vykonána. Přesto přetrvávala nejistota. Příslušné orgány si totiž začaly klást otázku, zda Mitchellova obhajoba u soudu nebyla nekompetentní a neměla ho vylíčit jako duševně nemocného. Kalifornie následně popravy na určitou dobu pozastavila.

Zdroj: latimes.com, themarshallproject.org, sfgate.com

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu