Den Památky zesnulých neboli Dušičky. Jaká je historie tohoto svátku a odkdy jej dodržujeme?

Přidat na Seznam.cz

Letos oslavíme Dušičky v sobotu. Den Památky zesnulých připadá tradičně na 2. listopad. V anglosaských zemích se slaví Halloween, který připadá na 31. října. Jde vlastně o obdobu našich Dušiček. Odkdy Dušičky slavíme a jaká je historie tohoto svátku zemřelých?


Odkud tradice pochází

Dušičky mají u nás opravdu dlouhou historii. Lidé totiž nikdy nezapomínali na ty, kteří už nejsou mezi živými a své mrtvé uctívali tak jak se sluší a patří. Dušičky ale nejsou jen o tom, že zapálíme svíčku na hřbitově a uctíme tak symbolicky památku zemřelých a vzpomeneme na své blízké. Mají daleko hlubší podstatu.

Anketa: Uctíváte Den Památky zesnulých?
Celkem hlasů: 49
Když zabrousíme do historie, Památku zesnulých začala uctívat Římskokatolická církev už v 10. století. Pokládaly se květiny a zapalovaly se svíce na hrobech zemřelých, čímž se projevovala víra ve věčnost. Duše zemřelého tak vlastně žila dál, i když už ne na pozemském světě. Dodnes se tradice dodržuje, ovšem pro mnohé už jde jen o symbolické vyjádření úcty zemřelým nebo o vzpomínku jako takovou.

Pro věřící jde o velký svátek

Věřící dodnes chodí na mše a duchovní obřady, které vedou kněží. Pro církev jde o velký svátek a stejně tak jako například Vánoce jej berou podstatně vážněji než nevěřící, tedy ateisté. Pro nevěřící jde tak jen o jakousi symboliku, kterou dodržují a zapálí svíčku, uklidí hroby a položí květiny. Věřící se modlí za duše zemřelých a jejich uctívání této památky má pořád hluboký podtext. Nutno podotknout, že všichni lidé, věřící i ti nevěřící, berou Dušičky vážně. Když se v tomto období vydáte v podvečer na hřbitov, uvidíte každý z hrobů osvětlený pod záplavou svíček. Tradice se dodržuje a to je hlavní.

Modlitba za zemřelé

Modlitba za zemřelé, která se v kostelech pronáší dodnes, má jednu z nejdelších křesťanských tradic. Pronášena je již od roku 998, kdy jej zavedl clunyjský opat Odilo. A právě jemu vděčíme za zrození Dušiček. Nejprve se Dušičky týkaly jen zemřelých řeholních bratří. Později už svátek zahrnoval všechny zemřelé křesťany. V dnešní době jej uctívají všichni bez rozdílu, zda jsou nebo nejsou věřící. Hřbitovy mají obvykle prodlouženou otevírací dobu a jsou připraveny minimálně týden dopředu na proudící davy pozůstalých, kteří se vydávají na hroby svých blízkých.

Je krásné, že se svátek v tak velké míře dodržuje dodnes. Proto i vy nezapomeňte zapálit svíčku a zavzpomínat na své blízké. Ať už s modlitbou, nebo bez ní.

Autor: Michaela R.
Přidat na Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.