Den díkůvzdání: Proč se neobejde bez krocana?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz

Thanksgiving Day neboli Den díkůvzdání patří k nejvýznamnějším americkým svátkům. I když ho neslavíme, většina z nás o něm někdy slyšela a téměř všichni vědí, že hlavním pokrmem na slavnostní tabuli, u které se schází celá rodina, je nadívaný krocan. Proč ale právě on? A co dalšího jste o tomto dni, který se slaví každý rok čtvrtý čtvrtek v listopadu, pravděpodobně nevěděli?

Podával se krocan při prvním Dni díkůvzdání?

Den díkůvzdání se točí kolem chutných a bohatých jídel. Kromě krocana na stole obvykle nechybí brusinková omáčka a dýňový koláč. Často se předpokládá, že krocan na Den díkůvzdání pochází z „prvního díkůvzdání“ v roce 1621, kdy se konala večeře mezi kolonisty a indiánským kmenem Wampanoagů v Plymouthu ve státě Massachusetts.

Neexistuje ale žádný konkrétní důkaz o tom, že by se krocan tehdy skutečně podával. Pouze se ví, že jeden z osadníků jménem William Bradford se zmínil o tom, že před jídlem ulovil krocana. V roce 1854 byla v jedné londýnské knihovně nalezena kopie deníku Williama Bradforda, v němž se zmiňuje o lovu krocanů před tímto svátkem.

Krocan byl v té době rovněž oblíbeným jídlem, které se při slavnostních příležitostech běžně konzumovalo. I proto tak můžete často slyšet, že krocan se podával už během prvního díkůvzdání. Je to ale spíše předpoklad než ověřitelný fakt. Jako nejpravděpodobnější se jeví, že na stole byla zvěřina, kachny, husy, ústřice, humři a ryby spolu s dýněmi a brusinkami, nikoli ale dýňový koláč nebo brusinková omáčka.

Kolik krocanů se na Den díkůvzdání zkonzumuje?

To, že Američané si Den díkůvzdání bez krocana neumějí představit, dosvědčují i nejrůznější statistiky. Z nich vyplývá, že v roce 2021 mělo krocana k večeři na Den díkůvzdání více než 292,9 milionu Američanů, což je přibližně 88 % obyvatel, a prodalo se 46 milionů krocanů za 927 milionů dolarů.

Pečený krocan a brambory.
zdroj: freepik.com

Co jedí Američané, kteří nejedí krocana?

Předně je třeba říci, že pokud se v některých rodinách krocan nekonzumuje, je důvodem především kulturní a etnický původ rodiny. Například potomci italských přistěhovalců na Den díkůvzdání jedí lasagne, večeře ovlivněné norskými nebo skandinávskými zvyklostmi vždy zahrnují chlebové placky zvané lefse, Američané kubánského původu podávají pečené vepřové maso s bílou rýží a fazolemi.

Čím se krocan na Den díkůvzdání plní?

V závislosti na tom, ve kterém státě se nacházíte, existují regionální rozdíly, pokud jde o způsob přípravy krocaní nádivky. Nejběžnější verze se obvykle připravuje z bílého chleba, cibule, šalvěje, celeru a petržele. V jižanských státech se běžně připravuje nádivka z kukuřičného chleba.

Odkdy se jí dýňový koláč?

Dýňový koláč patřil k základním pokrmům na stolech na Den díkůvzdání v Nové Anglii již na přelomu 18. a 19. století. Vypráví se, že v roce 1705 connecticutské město Colchester odložilo slavnost o týden kvůli nedostatku melasy. Bez dýňového koláče by se Den díkůvzdání prostě neobešel.

Který prezident se pokusil přesunout datum Dne díkůvzdání a proč?

Prezident Franklin Roosevelt byl v roce 1939 znepokojen tím, že vánoční nákupní sezóna byla „zkrácena“ pozdním Dnem díkůvzdání, a proto nařídil, aby se svátek slavil o týden dříve. „Franksgiving“ byl ale odsouzen zastánci tradice i mnohými politiky, a byl tak přijat jen ve dvaceti třech státech. V roce 1941 Kongres Spojených států amerických oficiálně přesunul Den díkůvzdání zpět na čtvrtý čtvrtek v listopadu, kde zůstal dodnes. 

Zdroj: history.com, finder.com, historyofmassachusetts.org

Autor: Martina Šťastná
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
zavřít reklamu