Dějiny papíru – kdo vynalezl papír a jak se dostal až k nám do Čech?

Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
papír (zdroj foto: freepik.com)

Papír, takový jaký ho známe my dnes, vynalezli v Číně už v prvním století. Čína byla v té době velice vyspělou zemí a to v mnoha ohledech. Papír se tehdy ale vyráběl trošku jinak než dnes a také z jiných surovin. Až sem k nám do Čech musel ujít pořádnou cestu, ale podařilo se. Naštěstí.


Jak a z čeho se vyráběly první papíry?

Papír jako takový vznikl v Číně už před naším letopočtem. Vyráběl se z konopí a nebyl to ještě takový papír, jaký se používá dnes. V dobách minulých, ale už v době našeho letopočtu se k výrobě papíru jako první používala celulózová vlákna – staré hedvábné a lněné hadry nebo i rybářské sítě. Rostlinná vlákna se zjemňovala tlučením a následně rozemlívala kameny.

Vlákna pak byla vybírána z kádě – vypadala jako jemná kaše, a dávala se na velmi jemnou bambusovou rohož. Ta byla upevněna na rámu, který propouštěl vodu. Ta poté odtekla, vláknitý list se sejmul a slisoval. Poté se jen dostatečně vysušil a bylo hotovo.

Z Číny na východ a postupně do celého světa

Znalost výroby papíru se začala postupně rozšiřovat dál do světa – nejprve to bylo na východ, do Koreje a do Japonska. Poté díky karavanám se papír dostal i na západ – po Hedvábné cestě do Samarkandu. Do Evropy se papír dostal po moři – tedy lodí z Egypta až do Itálie. V Itálii se papír začal vyrábět ve 12. století. V Evropě se výroba velmi rychle ujala, vzhledem k tomu, že se rozšiřovala také znalost písma a vzdělanost, byl papír potřeba. Papírenská výroba se tak velmi rychle rozšířila po celé Evropě – až se dostala i k nám do České země.

Papír v Čechách

První historicky doložená zmínka o papíru u nás pochází z roku 1499 z listiny krále Vladislava II. Je ovšem pravděpodobné, že se u nás ale používal ještě dříve. První papírna pak vznikla na Moravě, a to roku 1505 v Olomouci. V letech 1589 – 1591 pak vznikla výroba ručního papíru ve Velkých Losinách, která funguje dodnes. Na místě je i muzeum výroby papíru a jak se ruční papír vyráběl, se můžete i podívat nebo si to v dílničce dokonce vyzkoušet. Papírna ve Velkých Losinách je u nás nejslavnější a o celé historii papíru se tam dozvíte úplně vše.

Výroba papíru znamenala obrovský přelom v šíření informací. Jeho velkou předností byla velmi rychlá výroba a to navíc ve velkém množství.

 

Autor: Vlastimil V.
Přidat na Seznam.cz Přidejte si magazín StoryMag.cz na hlavní stránku Seznam.cz
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru

Ještě jste nečetli

Mohlo by Vás zajímat

Články pro Vás

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VARIETY STYLE s.r.o.